Socialinę pašalpą iškeitė į degtinę

Siųsti Versija spausdinimui

Gytis SADŪNAS

Piktinasi visas kaimas

Raseinių r. Grajauskų kaimo ūkininkas Ovidijus Gudaitis piktinasi, kad valdžia lengva ranka mažina pensijas ir išmokas jaunoms mamoms, o tuo pat metu beprasmiškai išmėto dešimtis tūkstančių, visa tai gražiai pavadindama parama nuskriaustiems žmonėms. Jo teigimu, gyvas tokio neūkiškumo pavyzdys šiandien vaikšto po Grajauskų kaimą ir piktina visus sodiečius.Devyniolikmetis Tomas Babinskas, gavęs beveik 10 tūkst. Lt įsikūrimui, šiandien neturi nei buitinės technikos, nei pinigų.Jis daugiau neberūpi ir jį parėmusiai valstybei.– Buvęs Raseinių vaikų globos namų auklėtinis devyniolikmetis Tomas Babinskas iš Savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus gavęs beveik 10 tūkst. Lt pašalpą įsikūrimui, sugrįžo gyventi pas motiną Laimutę Babinskaitę. Už tuos pinigus vaikinas prisipirko įvairios buitinės technikos: televizorių, kompiuterį, namų kiną, automatinę skalbimo mašiną, šaldytuvą ir kt. Bet paskui T. Babinskas visus tuos daiktus išpardavinėjo ir šventė nuo ryto iki vakaro. Kokias dvi savaites pas jį viena po kitos važiavo mašinos. O kai baigėsi pinigai, nebeliko ir draugų. Dabar Tomas  sėdi vienas tarp keturių sienų. O juk už tuos pinigus galėjo bent tą varganą namelį pasiremontuoti, – neslėpė apmaudo Grajauskų kaimo ūkininkas A. Gudaitis. – Nesuprantu, kodėl jis daugiau neberūpi ir jį parėmusiai valstybei? O gal mūsų valdininkai visiškai akli, kad leidžia dešimt tūkstančių pragerti?“  Grajauskų kaimo ūkininkas O. Gudaitis tikina, jog buvo nuvažiavęs į rajono Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyrių. ,,Sakau, argi jūs nematote, kas dedasi. Bet valdininkės man atrėžė: toks įstatymas ir mes nieko negalime padaryti“, – tikino O. Gudaitis.

Kai žmogus pats nenori sau padėti

Pasak Raseinių r. savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vyr. specialistės Reginos Martišienės, iki 2010 m. vasario 12 d. Tomas Babinskas gyveno Raseinių vaikų globos namuose.
,,Kai jam sukako 18 metų, pačiam pageidaujant, jis buvo išbrauktas iš Raseinių vaikų globos namų sąrašų. Kiek man žinoma, iš globos namų T. Babinskas vėl atsidūrė pas Grajauskų kaime gyvenančią mamą. Paskui kreipėsi į mane dėl vienkartinės išmokos įsikurti. Tomui buvo skirti 9 tūkst. 750 Lt“ – pasakojo vyr. specialistė R. Martišienė.
Jos teigimu, pirmą kartą vaikinas išsirašė keletą mobiliųjų telefonų ir kitokių niekniekių. ,,Kai parodė sąskaitą, aš jam sakiau: ,,Tomai, negi tokie daiktai yra pirmo būtinumo prekė? Jis sakė, kad pagalvos. Po to atėjo ir sako: ,,Gyvensiu pas mamą, todėl man reikia buitinės technikos. Išsirašė televizorių, skalbimo mašiną,kompiuterį, patalynės, puodų ir kitų prekių. Šiuo metu jo sąskaitoje dar yra likutis – per tūkstantį litų“, – atviravo R. Martišienė.
Jos teigimu, pernai į Savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyrių dėl įsikūrimo pašalpos kreipėsi 41 asmuo. Iš jų visiškai įsikūrė 25 asmenys. Pagal naują įstatymą, valstybės remiami žmonės tuos pinigus gali išleisti per dvejus metus.
,,Dauguma jaunų žmonių su tais pinigais elgiasi labai atsakingai. Nusiperka gyvenimo pradžiai  reikalingus daiktus, – aiškino R. Martišienė. – Tokių kaip T. Babinskas – tik vienas kitas. Na ir padėk tokiems, jei jie patys sau nenori padėti. Tačiau pagal dabar galiojančius įstatymus mes neturime jokių svertų tokiems dalykams užkirsti kelią. Žmogus jau yra pilnametis. Pagal įstatymą jam tokia pašalpa priklauso, ir mes privalome ją skirti.“
Tačiau gyvenimas rodo, kad įstatyme turi būti pagalvota ir apie tokius žmones, kurie nesugeba savarankiškai tvarkyti pinigų. O dar blogiau, kad šiandien net nėra, kas įstatymiškai tokiems žmonėms padėtų.

Jaunas vaikinas nenori nei mokytis, nei dirbti

Ariogalos seniūnas Juozas Labanauskas pasakojo, jog Grajauskų kaime motinos troboje gyvenantis devyniolikmetis T. Babinskas nenori nei mokytis, nei dirbti. Ir, matyt, apie savo ateitį visai nemąsto…
– Prieš tris savaites paskambino iš Kelmės rajono Tytuvėnų jaunimo mokyklos ir paprašė, kad paraginčiau T. Babinską, jog šis grįžtų į mokyklą tęsti mokslų. Tuomet jis man buvo prižadėjęs, kad grįš. Bet ar sugrįžo, ar ne, nežinau, nes iš mokyklos daugiau man neskambino“, – atviravo seniūnas J. Labanauskas.
Jo teigimu, kol kartu su motina gyveno Tomo tėvas, šeima buvo tvarkinga. O kai jo nebeliko, L. Babinskaitė įjunko į taurelę ir visiškai apleido dviejų sūnų priežiūrą…

Komentarų nėra