Suaugusiųjų mokymosi savaitė

[1]Dvidešimt antrosios suaugusiųjų mokymosi savaitės idėja išplaukė iš poeto Vytauto Mačernio prieš 80 metų parašytų minčių, jos ir šiandien nepraranda prasmės: „Žmogus neturi gyventi be rūpesčio ir be, nors ir mažų, siekimų. Bet koks uždavinys, atsistojęs žmogui prieš akis, reikalauja jį nugalėti, reikalauja šiokio tokio jėgų įtempimo, vilties kliūtį nugalėti, baimės, nerimavimo, susikoncentravimo. Taip, kaip imtynininko raumenys nesigimnastikuojant suskystėja, tampa nebetvirti, taip žmogaus gyvenime dvasinės jėgos, bėgant lygiam gyvenimui, susiniveliuoja, išblunka, žmogus lieka bevalis, nežinąs, kas jis yra. Siela it guma, jei ji netampoma, vėliau nebeišsitempia. Ją reikia lavinti, kaip sportininkas lavina savo kūną, kuris galėtų pasiekti vis didesnius rezultatus. Lygiam gyvenime siela apmiršta, ir žmogus nebežino, ko jis vertas (Vytautas Mačernis, 1941.II.5).“
[2]Suaugusiųjų mokymosi savaitė „Mokaisi – gyveni, gyveni – mokaisi!“, vykusi visoje Lietuvoje, taip pat ir mūsų rajone, lapkričio 15–19 dienomis paskatino dar kartą įsiskaityti į šias mintis ir pagalvoti, ką per mokymosi savaitę galėtume padaryti, kad mūsų suaugę mokiniai, mūsų įstaigos ir organizacijos galėtų ugdytis, lavintis ir tobulinti, kad mūsų visų gyvenimas taptų kokybiškesnis, o mokymasis neturėtų stabdžių. Į suaugusiųjų švietimo savaitės veiklas įsijungė neformaliojo suaugusiųjų švietimo teikėjai: Užimtumo tarnybos Raseinių skyrius, Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centras, Raseinių krašto istorijos muziejus, VšĮ „Atrask Raseinius“, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka, Raseinių rajono visuomenės sveikatos biuras ir Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba. Šios institucijos, suburtos Švietimo pagalbos tarnybos, visą savaitę vykdė mokymus, organizavo renginius, popietes, knygų pristatymus, pakvietė į meno dirbtuvių veiklas, pasportuoti. Renginiai Raseinių rajono gyventojams buvo nemokami.
Lapkričio 15 d. Užimtumo tarnybos Raseinių skyrius ir Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centras suorganizavo renginį „Sužinok“. Renginys skatina neįgalius asmenis įgyti naują profesinę kvalifikaciją arba kompetencijų dalyvaujant profesinėje reabilitacijoje arba paramos mokymuisi priemonėse.
Raseinių krašto istorijos muziejus visą savaitę rajono gyventojus kvietė apsilankyti „Eimunto Nekrošiaus meno forto“ ir „Reflections“ (aut. Ilona Janulienė (Lietuva) ir Alfonso Firmani (Italija)) parodų pristatymuose.
Abejingų nepaliko lapkričio 16 d. „Atrask Raseinius“ direktoriaus Arno Zmitros paskaita „Pažintis su Raseinių krašto dvarais“. Skaitytojai ne tik daug sužinojo apie Raseinių krašto dvarus, bet ir gavo dovanų po knygą „Raseinių krašto dvarai“.
Lapkričio 17 d. pradėjome Maironio parke nuo šiaurietiško vaikščiojimo mokymų, juos organizavo Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba. 11 val. Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centras pakvietė į „Socialines dirbtuves bendradarbiavimui“. [3]Rajono gyventojai turėjo galimybę kartu su centro lankytojais gaminti paukštelius, jie nutūps ant prezidentūros pagrindinės eglės. Šią akciją inicijavo ponia Diana Nausėdienė.
Lapkričio 18 d. Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje vyko popietė „Kūryba mus jungia“. Joje dalyvavo Raseinių rajono kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvo „Sugrįžki, jaunyste“, Lietuvos aklųjų ir silp­naregių Raseinių filialo vokalinio ansamblio „Svaja“, Raseinių TAU linijinių šokių kolektyvo „Raseika“ atstovai. Savo kūrybos eiles skaitė Raseinių TAU studentas Jonas Vaičaitis, vyr. bibliotekininkas Jonas Brigys pristatė bibliotekoje veikiantį Knygos muziejų ir Marcelijaus Martinaičio memorialinį kambarį, Ona Kazbarienė, Raseinių TAU studentė, pademonstravo puikius skaitovo gebėjimus skaitydama lyrinę ir humoristinę poeziją.
Lapkričio 19 d. suaugusiųjų švietimo savaitės rytas padovanojo „Menų terapijos mokymus“. Daug susidomėjimo sulaukė po pietų vykusi Raseinių rajono visuomenės sveikatos biuro nuotolinė paskaita „Mokausi padėti sau ir kitiems. COVID-19 krizė: kas mus veikia ir kaip tai spręsti?“
Suaugusiųjų švietimo savaitė „Mokaisi – gyveni, gyveni – mokaisi!“ baigėsi, bet išliko begalinis noras toliau mokytis ir tobulėti. Dėkojame visiems Raseinių rajono suaugusiųjų švietėjams, kurie įsijungė į suaugusiųjų švietimo savaitės veiklas padovanodami rajono gyventojams nuostabių mokymosi žavesio akimirkų.
Silva Morkevičienė,
Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos
direktoriaus pavaduotoja,
Raseinių rajono neformaliojo
suaugusiųjų švietimo koordinatorė