Sujainių žemdirbiai jau skambina pavojaus varpais

Siųsti Versija spausdinimui

Gytis SADŪNAS

Reikalauja, kad apsisukimai nebūtų panaikinti

Raseinių r. Sujainių gyvenvietės ūkininkai jau skambina pavojaus varpais. Pasak LŪS Raseinių skyriaus pirmininko Eugenijaus Jasiulio, Paliepių seniūnė Virginija Kiaušienė jam pranešė, kad gegužės mėnesį planuojama panaikinti apsisukimą automagistralės Vilnius – Klaipėda 183 – ajame ir Klaipėda – Vilnius 127 – ajame km ties Sujainių gyvenviete, Raseinių r.
,,Šis apsisukimas Paliepių seniūnijos ūkininkams gyvybiškai būtinas, nes už automagistralės yra 76 seniūnijos gyventojų žemės sklypai, kurių bendras plotas – 417 ha. Į šiuos žemės sklypus ir kitoje automagistralės pusėje esantį Blinstrubiškių mišką galima patekti tik naudojantis šiuo apsisukimu, -  pasakojo LŪS Raseinių skyriaus pirmininkas E. Jasiulis. – Jį panaikinus, dalis Paliepių seniūnijos teritorijos būtų visiškai atkirsta nuo seniūnijos.“
Pasak ūkininko E. Jasiulio, artimiausi du apsisukimai automagistralėje yra nutolę 6 km atstumu į abi puses nuo apsisukimo ties Sujainių gyvenviete.
,,Tokiu atveju į kitapus automagistralės esančias žemes mes galėtume patekti tik per Viduklės ar Raseinių viadukus. Tačiau Kelių eismo taisyklės autostrada važiuoti su žemės ūkio technika draudžia, – aiškino E. Jasiulis. – Noriu pažymėti, kad kitų privažiavimo kelių nei minėtasis apsisukimas ties Sujainių gyvenviete, kuriais ūkininkai su žemės ūkio technika galėtų pasiekti savo dirbamus laukus, šiandien nėra.“
Paliepių sen. ūkininkų žiniomis, šiemet dar tik ruošiamas viaduko ties Sujainiais statybos projektas, kuris planuojamas įgyvendinti tik 2012 – 2013 metais.

,,Kol bus pastatytas viadukas ties Sujainiais, mes reikalaujame, kad dabar automagistralėje esantys apsisukimai nebūtų panaikinti, nes šiandien mums tai vienintelė galimybė arčiausiu keliu patekti į savo žemes“, – kalbėjo E. Jasiulis. Jo teigimu, po tokiu prašymu aplinkos apsaugos ir susisiekimo ministrams jau pasirašė per 100 Paliepių sen. žemės savininkų.
,,O kol bus pastatytas viadukas, siekiant pagerinti eismo saugumą, siūlome laikinai šiame automagistralės ruože sumažinti transporto priemonių greitį“,- sakė LŪS Raseinių skyriaus pirmininkas.

Jei teks važinėti aplinkkeliu, ūkininkauti nebus prasmės

Paliepių sen. Sujainių gyvenvietės ūkininkas Vaidas Tijūnaitis turi mišrų ūkį – augina javus ir laiko per dvi dešimtis melžiamų karvių.Kitapus automagistralės plyti apie 40 ha jo nuosavų žemių. Daugiausia tai – šienaujamos pievos ir ganyklos. Todėl žinia, kad bus panaikinti apsisukimai automagistralėje ties Sujainių gyvenviete, jau dabar ūkininkui sukėlė didelį galvos skausmą.
,,Visą ganiavos laikotarpį prie karvių kiekvieną dieną tenka važiuoti po du – tris kartus, – sielojosi Sujainių gyvenvietės ūkininkas V. Tijūnaitis. – Jeigu būsiu priverstas važiuoti aplinkiniu keliu, tai susidarys apie 30 km. Akivaizdu, kad tokiu atveju mano ūkininkavimas taps nuostolingas, nes už pieną gautų pinigų vargu ar beužteks vien degalams. Maža to, ir žemės niekam neparduosi. Kas norės ją pirkti, jei nebus privažiavimo.“

Situaciją nusakė vienu žodžiu: baisu

Kaimo reikalų skyriaus specialistas Paliepių seniūnijoje Vytautas Linkus Sujainių gyvenvietės ūkininkų situaciją nusakė vienu žodžiu: baisu.

,,Kitapus automagistralės ties Sujainių gyvenviete didesnes ar mažesnes valdas turi 76 žemės savininkai. Dabar peržiūrėjau praėjusių metų pasėlių deklaravimo duomenis. Toje kadastrinėje vietoje pasėlius yra deklaravę 49 Sujainių gyvenvietės žemdirbiai. Dar dešimt ūkininkų prisideda iš netoliese esančio Gervinės kaimo. Visi jie deklaravo per 470 ha pasėlių. Todėl žinia, kad bus automagistralėje panaikinti apsisukimai, kuriais jie tiesiausiu keliu patekdavo į savo žemes, daugeliui sodiečių sukėlė didelį galvos skausmą. Akivaizdu, kad uždarius pravažiavimą per automagistralę, visi ten ūkininkaujantys žmonės būtų visiškai atkirsti nuo savo laukų, – atviravo Kaimoreikalų skyriaus specialistas V. Linkus. – Tiesa, toje vietoje palei Upės upę po tiltu yra įrengtas požeminis pravažiavimas. Bet juo gali važiuoti tik lengvieji automobiliai, kadangi iki 2,5 m ribojamas transporto priemonių aukštis. Šiuolaikinis traktorius yra gerokai aukštesnis, jau nekalbant apie kombainą ar kurią kitą stambią žemės ūkio techniką.“
Anot V. Linkaus, Sujainių gyvenvietės žemdirbiai pernai labai džiaugėsi, kai rajono valdžia rado lėšų ir išasfaltavo kelio atkarpą nuo gyvenvietės iki automagistralės. Tačiau netikėta žinia, kad apsisukimai automagistralėje ties Su-jainių gyvenviete bus panaikinti, tą jų džiaugsmą dabar labai  apkartino.

Kelių eismo taisyklės įvažiuoti į automagistralę su žemės ūkio technika draudžia

Valstybės įmonės ,,Automagistralė“ direktoriaus pavaduotojas – vyriausiasis inžinierius Kazimieras Eirošius tikina, jog Raseinių r. Paliepių seniūnijos ūkininkų informacija pasenusi: tokie planai buvo, bet jie pasikeitė.
,,Dabar nuspręsta apsisukimų automagistralėje ties Sujainių gyvenviete nepanaikinti. O kad žmonės nevaikščiotų skersai kelio, ta vieta bus aptverta tinklo tvora,- sakė ,,Automagistralės“ direktoriaus pavaduotojas – vyriausiasis inžinierius K. Eirošius. – Suprantama, kad po to ties Sujainiais įvažiuoti į greitkelį Vilnius – Klaipėda nebus galima.“
Jam užsiminus, kad tokiu atveju Raseinių r. Sujainių gyvenvietės ūkininkai bus atkirsti nuo savo žemių, K. Eirošius žodžių į vatą nevyniojo: ūkininkai ir dabar įvažiuoti su žemės ūkio technika į autostradą neturi jokios teisės. O jeigu taip ir darė, vadinasi, ne tik pažeidė Kelių eismo taisykles, bet ir rizikavo kitų žmonių gyvybėmis.
Pasak ,,Automagistralės“ direktoriaus pavaduotojo – vyriausiojo inžinieriaus K. Eirošiaus, maždaug už 300 m nuo šio apsisukimo, po automagistrale ties Sujainių gyvenviete, planuojama įrengti požeminį pravažiavimą. Vėliau juo ūkininkai su savo technika galėtų nuvažiuoti į kitapus greitkelio esančias žemes. ,,Aišku, pravažiuoti su kombainu per šį tunelį taip pat nebus galima,- neslėpė K. Eirošius.- O kada šis projektas bus įgyvendintas, šiandien taip pat dar negaliu pasakyti.“
Į Sujainių ūkininkų priekaištus, kad važinėdami aplinkkeliu į savo žemes jie patirs papildomų išlaidų, K. Eirošius atsakė, kad šiuo atveju visuomenės interesas yra didesnis nei ūkininkų. ,,Tuo keliu važiuojatūkstančiai žmonių“, – sakė K. Eirošius.

1 Komentaras

  1. konsolidacija.lt

    2011-03-21 09:49

    Tokios problemos Vakarų Europos šalyse sprendžiamos pasitelkus žemės konsolidaciją. Galima būtų žemės sklypus “perkelti” iš vienos pusės į kitą, pagal savininką.