Sunkmetis neaplenkė ir kaimo turizmo

Siųsti Versija spausdinimui

Gytis SADŪNAS

Skaičiuoja tuščius kambarius

Šiuo metu Raseinių r. yra dešimt kaimo turizmo sodybų. Daugelis šeimininkų sako, jog besitęsianti ekonominė krizė tuština ir kaimo turizmo sodybas, todėl šiandien pragyventi vien iš šio verslo – neįmanoma. Tą tvirtina ir Birutė bei Romanas Aniuliai, vieni pirmųjų Raseinių rajone, Darbutų kaime, vaizdingoje vietoje įkūrę kaimo turizmo sodybą ,,Kirkšnovė“. Jų teigimu, dabar poilsiautojai mažais kambina ir domisi sodyba, nors ji ir siūlo labai daug įvairių pramogų:  pažvejoti ant tvenkinio ledo, pasimaudyti pirtyje, pažaisti biliardą, stalo tenisą, pašaudyti iš lanko, paslidinėti ir įvairių kitų žiemos pramogų. Tačiau pirmąkart per 10 metų verslininkas, užuot rūpinęsis lankytojais, sklaido apytuštį sodybos užimtumo kalendorių ir skaičiuoja tuščius kambarius. Tiesa, pono Romano verslas ne visada išgyveno tokius liūdnus laikus. „Prieš septynerius – aštuonerius metus norinčiųjų išsinuomoti savaitgaliais sodybą būdavo pulkai. Nežinau, kur dingo jubiliejai, vestuvės, kitos šventės. Retai rengia vakarėlius ir firmos. Prieš krizę tokių užsakymų buvo trigubai daugiau“, – kalbėjo „Kirkšnovės“ sodybos savininkas R. Aniulis. Jo teigimu, šiandien šeima vien iš kaimo turizmo verslo niekaip neišgyventų.
,,Praėjusius metus baigėme su nuostoliu. Nors klientų turėjome mažiau, bet darbuotojų neatleidome. Juk vis vien reikia sodybą prižiūrėti, kūrenti ir malkas ruošti. Šeimą gelbsti tik tai, kad truputį prisiduriam iš kitos veiklos – turiu veterinarinę firmą. Priešingu atveju būtų labai riesta. Bet tikiuosi,  kad vasarą daratsigriebsime“, – kalbėjo R. Aniulis.
Nors sodiečiai vis dar veržiasi į kaimo turizmo verslą, tačiau rinkos senbuviai B. ir R. Aniuliai sako, kad šventės šioje rinkoje jau nėra ir norint tikėtis pelno, reikia pamiršti dar neseną pelningiausią sritį – pobūvių bei renginių organizavimą ir ieškoti naujų būdų, nes augant konkurencijai, klientų visiems  neužtenka.
,,Dabar Lietuvoje yra labai daug gražių sodybų. Ir natūraliai turi klientų į kiekvieną sodybą mažėti. Anksčiau daugiau poilsiautojų atvažiuodavo ir iš Vilniaus. Dabar visi taupo benziną. Žmonės labiau važiuoja į prie didmiesčių esančias sodybas. Molėtai, Zarasai gal turi daugiau užsakymų”, – aiškino  A. Aniulis. Jis mano, kad ir ateityje Raseinių r. šeimai išsilaikyti vien iš kaimo turizmo bus sunku.

Gyvena viltimi

Raseinių r. Pagojukų sen. įsikūrusi kaimo turizmo sodyba ,,Fliorencija“ įkurtuves atšventė prieš trejetą metų. Jos šeimininkai – Lilija ir Rimas Puidokai teigia, jog į sodybą investavo apie 100 tūkst. Lt nuosavų lėšų. Iki 50 žmonių galinčioje apgyvendinti sodyboje yra salė, miegamieji kambariai, pirtis, teikiamos maitinimo paslaugos. Tačiau sodybos šeimininkai taip pat tikina, kad iš kaimo turizmo verslo šiandien nesuduria galo su galu.
,,Tikėjomės, kad sodybą pamėgs nuošalaus poilsio norinčios poros. Deja, jos neužsuka. Šiemet po truputėlį sulaukiame užsakymų savaitgaliais. Žmonės sodyboje kelia vestuves, krikštynas, rengia giminių susitikimus, – atviravo šeimininkė L. Puidokienė. – Tačiau iš esmės visas žiemos sezonas yra tuščias. Minusas tas, kad mes vis tiek turime sodybą išlaikyti ir prižiūrėti. Gerai, kad neturime samdomų žmonių. Priešingu atveju būtų riesta – tektų juos atleisti.“

,,Fliorencijos“ sodybos šeimininkės nuomone, tikrasis kaimo turizmas – ateities verslas. Kol kas jis -nepelningas, nes lietuviai savęs nemyli, neleidžia sau ramaus poilsio,pabuvimo be rūpesčių.

,,Bet mes gyvename viltimi, kad reikalai ateityje pagerės, – tikino L. Puidokienė. – Pradžią padarėme iš savo lėšų, o šiemet ruošiame projektą ,,Kaimo turizmo plėtra“ ES paramai gauti. Už gautas lėšas planuojam praplėsti esamą pokylių salę, sutvarkyti kanalizaciją ir vandentiekį.“
L. Puidokienė neslepia, jog iki vasaros lankytojų nesitiki. ,,Bet nuo gegužės – birželio mėnesio mes poilsiautojų tikrai laukiame. Tikimės tų žmonių, kuriems patinka rami kaimo aplinka“, – kalbėjoverslininkė.

Duris atvėrė per patį sunkmetį

Rasos ir Juozo Šlepų kaimo turizmo sodyba Šiluvos miestelyje duris atvėrė praėjusį rudenį. Šeimininkai neslepia, jog sodybą kūrė labai sunkiai – beveik dešimtmetį, kadangi viską darė savo jėgomis ir lėšomis. Tačiau šiandien Šlepai džiaugiasi ne tiek įkurtuvėmis, o tuo kad ,,Dievas apšvietė protą“ ir jie neįkišo rankos į banką.
,,Tenka tik apgailestauti, kad sodybos įkurtuvės sutapo su sunkmečiu. Bet tikiuosi, kad ateityje ji dar duos pelno. O kad grįš tai, ką įdėjau kurdamas sodybą, nė nesitikiu. Nesiskolinau, tad galiu apie tai negalvoti“, – atviravo J. Šlepas. Šiuo metu R. ir J. Šlepai savo sodyboje gali apgyvendinti ir pamaitinti 50 žmonių. Tačiau dabar sodyboje nė vienos gyvos dvasios. Bet J. Šlepas tikino, jog optimizmo nepraranda, nes turi savo verslui puikią nišą.
,,Mūsų tikslas – ,,įsipiešti“ į Piligrimų kelią Vilnius – Šiluva – Kryžių kalnas. Kadangi mes neturime nei ežero, nei sporto aikštynų, todėl orientuojamės į lenkų piligrimus. Atvykusiems į Šiluvą suteiksime nakvynę ir pamaitinsime“,-aiškino J. Šlepas.
J. Šlepas tikina, jog kol jo sodyba stovi tuščia, šeima nebadauja. Mat kaimo turizmas yra tik alternatyva kitam jo verslui. ,,Esu veterinarijos gydytojas ir turiu individualią įmonę. Todėl kaimo turizmas – tai investicija į ateitį“,- neslėpė J. Šlepas.

Kaimo turizmo sodybos išgyvena sunkmetį

Pasak Raseinių r. savivaldybės administracijos direktoriaus Liudo Kavaliausko, rajone kaimo turizmas vis dar išgyvena ne pačius geriausius laikus.
,,Priežastis, kodėl žmonės nevyksta į kaimo turizmo sodybas – ekonominė. Gyventojai neturi pinigų nei atostogoms užsienyje, nei Lietuvoje, tad lieka savo butuose ar pažįstamų sodybose, – aiškino administracijos direktorius L. Kavaliauskas. – Aišku dabar ypač sunku išgyventi toms kaimo turizmo sodyboms, kurios pasinaudojo ES parama, turi paskolų. Dėl paimtų pas-kolų šiandien jos labai vargsta. Ta-čiau, mano žiniomis, nė viena neužsidarė. Kaimo turizmo sodybų šeimininkai viliasi, kad šiemet šis verslas atsigaus.“
Tuo tarpu kai kurie Raseinių r. kaimo turizmo sodybų šeimininkai neslėpė, jog tokiu optimizmu netrykšta. Nenorėjęs viešai minėti savo pavardės vienos netoli Dubysos
įsikūrusios kaimo turizmo sodybos savininkas liūdnai prisipažino, kad praėjusieji metai buvę visiškai tušti. Pašnekovas pastebėjo, kad kolektyvai jau nebeužsakinėja jokių vakarėlių, buvę klientai švenčia savo biuruose, net per Naujuosius sodybos šeimininkai nesulaukė nė vieno užsakymo. Jo teigimu, daugeliui sodybų šiemet net Kalėdų ir Naujųjų Metų šventės nebuvo tokios pelningos kaip užpernai. ,,Manau, klientų ateityje bus mažiau ir teks mąstyti, kaip išgyventi, ypač tokioms mažoms įmonėms, kaip mūsų“, – atviravo verslininkas.
Kaimo turizmo sodybų šeimininkų nuomone, Lietuvoje nebeliko viduriniojo sluoksnio, kuris galėtų sau leisti „vidutinio lygio“ šventę ar poilsį. Turtingi renkasi prestižines, prabangias pramogas, o visi likusieji jokių paslaugų nebeįperka. Manoma, kad ir ateityje geriausiai seksis tik toms sodyboms, kurios yra netoli didžiųjų miestų. Jos klientų stoka nesiskųs. O, pavyzdžiui, tos sodybos, kurios yra Raseinių r., gyvens gana sunkiai. Šiandien joms telieka viena – viltis, kad finansinė gerovė dar sugrįš.

2 Komentarai

  1. linas

    2011-02-11 20:40

    Geras,Foto tai is Siluvoje esancios R.ir Juozo Slepu sodybos.O apie juos ne zodzio…….

  2. winning

    2011-03-05 17:17

    norint komentuoti visu pirma rekia visa straispni perskaityti…