Susitikimai su poete, prozininke A. Ruseckaite

Siųsti Versija spausdinimui

Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos sumanymu nuo 2016 m. kiekvienais metais vasario 16 – kovo 11 dienomis Lietuvoje ir užsienyje rengiamos Lietuvių kalbos dienos. Lietuvių kalbos dienų tikslas – didinti lietuvių kalbos žinomumą, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje.
Lietuvių kalbos dienoms paminėti Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Pramedžiavos filiale vyko susitikimas su poete, prozininke, muziejininke Aldona Ruseckaite. Rašytoja pristatė savo išleistas knygas apie mūsų klasikus Maironį, Žemaitę, Vytautą Mačernį, Salomėją Nėrį. Kaip teigė pati rašytoja, rašydama apie kiekvieną klasiką išanalizavo daug archyvinės medžiagos, rėmėsi pačių klasikų rašytais laiškais. Kad galėtų iš mažų faktų sukurti klasikų istorijas, knygų autorė aplankė daug vietų, kuriose gyveno ir kūrė mūsų klasikai.
Bibliotekos lankytojai įdėmiai klausė A. Ruseckaitės pasakojimų, uždavė klausimų apie žymių klasikų gyvenimo peripetijas, o poetė įdomiai ir informatyviai atsakinėjo. Kad skaitytojai galėtų ir toliau domėtis jos kūryba, bibliotekai prozininkė padovanojo naujausią savo knygą „Per žarijas“.
Susitikimo pabaigoje bibliotekos lankytojas Jonas Vaičaitis paskaitė eilėraštį apie skaudžiausią šių dienų įvykį – Rusijos karinę invaziją į Ukrainą.
Susitikimo dalyviai labai džiaugėsi pabendravę su talentinga prozininke ir laukia naujų išleistų autobiografinių knygų.
Raimundė
Višinskienė,
Pramedžiavos
bibliotekos bibliotekininkė
***********
Lietuvių kalbos dienos, kurios minimos nuo vasario 16 iki kovo 11 d., Girkalnyje paminėtos su rašytoja, muziejininke Aldona Ruseckaite. Rašytoja yra gavusi daug apdovanojimų, tarp jų – Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino 2-ojo laipsnio medalis už nuopelnus lietuviškajai knygai, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos muziejininkystės premija, Vyriausybės kultūros ir meno premija, Kauno miesto kultūros premija ir kitų.
Rašytojos buvo įdomu paklausti apie knygas, kuriose ji dalijasi įžymių Lietuvos rašytojų biografijomis. Ji tyrinėjo Maironio kūrybą, sukūrė trumpą romaną apie Poetą ir jo Beatričę. Kalbėjo apie Salomėją Nėrį, kuri buvo pats rizikingiausias žingsnis jos tyrinėjimuose, nes apie šią poetę kiekvieno lietuvio skirtinga nuomonė. Kilnodama archyvus, tyrinėdama muziejaus ekspozicijas, A. Ruseckaitė suvokė, kad tiesą rasti nelengva. Kalbėjo apie knygą „Žemaitės paslaptis“. Čia atveriama paslaptinga meilės istorija, Žemaitės paskutiniųjų gyvenimo metų faktai, bausmės atlikimas, įsiliejimas į Vilniaus kultūrinį gyvenimą, kelionė į Ameriką. Taip pat pasakojo apie knygą „Dūžtančios formos“, tai romanas apie jauną poetą Vytautą Mačernį. Paskutinė A. Ruseckaitės išleista knyga yra „Per žarijas“. Knygos pagrindinė veikėja dalijasi patirtimi ir skatina saugoti visa, ką vadiname lietuvių literatūros paveldu. Šiuose tekstuose kalbama apie muziejininkystės kasdienybę taip, lyg žengtum per žarijas.
Rašytoja padovanojo Girkalnio bibliotekai neskelbtų tekstų fragmentų sąsiuvinių ir knygų. Pasidžiaugė Girkalnio pagrindinės mokyklos jaunimu, atėjusiu su mokytoju Stanislovu Feiza, bibliotekininke Laimute Butkiene, aktyviais renginių dalyviais Girkalnio gyventojais ir pačios bibliotekos veikla. Bibliotekoje rašytoja susipažino su Girkalnio kraštu ir įžymiais žmonėmis. Prisiminimui rašytoja išsivežė lankstinukus apie pirmąjį Lietuvos dramaturgą
A. Fromą-Gužutį, rašytoją
S. Paškevičienę, S. Džiugą ir kitus literatus.
Šio susitikimo įkvėpti į Girkalnio biblioteką kviesime užsukti daugiau įdomių rašytojų ir stengsimės, kad jie išsivežtų iš mūsų krašto kuo geriausius prisiminimus.

Virginija Šileikienė,
Girkalnio bibliotekos
vyresn. bibliotekininkė

Komentarų nėra