Susitikimai su rašytojomis I. Buivydaite ir G. Viliūne

Siųsti Versija spausdinimui

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Girkalnio bibliotekoje prasidėjo susitikimu su daugelio pamėgtų knygų autorėmis Irena Buivydaite ir Gina Viliūne. Paklausyti ir susipažinti su rašytojomis atėjo Girkalnio gyventojai ir Girkalnio pagrindinės mokyklos mokiniai.
Rašytoja G. Viliūnė pristatė savo kūrybos vaikiškas knygeles. Vienos iš jų – „Smiltės ir Vėjaus kelionės po Baltijos jūrą“ – pagrindiniai veikėjai ruoniukai Smiltė ir Vėjus gimė Jūrų muziejuje, kiek paūgėję buvo paleisti į laisvę – Baltijos jūrą. Mokiniai išgirdo, kad keliaudami ruoniukai patiria daugybę nuotykių, susiduria su pavojais ir leidžia jauniesiems skaitytojams susipažinti su jūros gyventojais. Kitoje knygoje – „Kur dingo gandras Grantas?“ – vaikai atpažino daugelį Lietuvos paukščių.
Taip pat Girkalnio gyventojams ir vyresniems mokiniams patiko G. Viliūnės kurti istoriniai detektyvai. Rašytoja pasakojo, kad daug metų domisi gimtojo Vilniaus ir Lietuvos istorija, veda ekskursijas, rašo straipsnius. Yra knygos „Vilniaus šventovės“ bendraautorė su R. Urbakavičiumi ir istorinių romanų „Vilniaus madona“, „Karūna be karaliaus“, „Spąstai pirklio žudikui“ autorė.
Kita rašytoja, vertėja I. Buivydaitė daugelio yra vadinama lietuviškų melodramų karaliene. Girkalniškiams patiko paklausyti ištraukų iš autorės aprašytų šeimų dramų, kurios yra apipintos įvairiomis istorijomis.
I. Buivydaitės knygos yra vienos iš skaitomiausių Lietuvos bibliotekose. Daugelis skaitytojų yra pamilę tokius jos romanus kaip „Šimtas baltų mersedesų“, „Tikros ir netikros seserys“, „Rožių dvaras“, „Mėnesiena ir tu“.
Dėkojame mokytojoms Virginijai Krikščikienei, Jūratei Bružienei, bibliotekininkei Laimutei Butkienei, kurios skatina mokinius domėtis lietuvių rašytojais ir jų knygomis bei dažnai vaikus atlydi į Girkalnio miestelio biblioteką.
Atsisveikinant iki kito karto, rašytojoms buvo įteiktos dovanėlės ir informaciniai lankstinukai apie Girkalnio miestelį.
Tikimės, kad girkalniškiai iš bibliotekos renginio išsinešė gerą nuotaiką ir norą daugiau susipažinti su lietuvių rašytojais bei jų naujomis knygomis. Iki kitų susitikimų!
Virginija Šileikienė,
Girkalnio bibliotekos vyresn. bibliotekininkė
*****************
Balandžio 25 dieną Pramedžiavos bibliotekoje vyko popietė su rašytojomis Irena Buivydaite ir Gina Viliūne. Popietė skirta Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei.
Renginį pradėjo bibliotekininkė pristatydama rašytojas, ,,rašančias iš širdies“, F. S. Fidžeraldo žodžiais: ,,Rašytojas rašo ne todėl, kad jis nori ką nors pasakyti, o todėl, kad jis turi ką pasakyti.“ Šių rašytojų romanai yra skaitomiausi bibliotekoje.
G. Viliūnė rašo istorinius romanus. Ji jų yra išleidusi dešimt, įskaitant trilogiją ,,Karūna be karaliaus“, ,,Vilniaus Madona“, ,,Anos lobis“. Kaip sakė pati rašytoja, prieš sugulant mintims į knygą, reikia surasti daug istorinių faktų, todėl tenka aplankyti archyvus, rinkti medžiagą apie XV– XVIII a. žmonių gyvenimą. Dažnai archyvuose susiduriama ir su sunkumais, nes išlikę istoriniai dokumentai būna parašyti kitomis kalbomis. Rašytoja pirmuose romanuose aprašė Vilniaus gyvenimą, nes, anot rašytojos, tai miestas, kurio žinoma kiekviena kertelė, kiekviena gatvelė. Paskutiniame romane ,,Spąstai pirklio žudikui“ jau yra minimi ir kiti miestai – Kaunas ir Mėmelis  – dabartinis Klaipėdos miestas. Romanuose G. Viliūnė įterpė ir įdomių, negirdėtų faktų. Vienas iš tokių, kad viduramžiais popierius buvo gaminamas iš skudurų.
Tarp popietės dalyvių buvo ir vaikų. Jiems G. Viliūnė taip pat yra išleidusi dvi knygas ir jas pristatė. Pirmoji knyga ,,Smiltės ir Vėjaus kelionė po Baltijos jūrą“ yra apie ruonių gyvenimą. Autorei žinių apie šiuos gyvūnus suteikė Arūnas Grušas – didžiausias Lietuvoje ruonių žinovas, Lietuvos jūrų muziejaus biologas. Jis rašytojai pripasakojo daug visokių įdomybių tiek, kad gimė knyga.
Antroji vaikams išleista knygelė, pavadinimu ,,Kur dingo gandras Grantas?“, yra apie Ventės rago ornitologinėje stotyje gyvenančius paukščius. Rašydama šią knygą autorė konsultavosi su ornitologu Vytautu Jusiu.
I. Buivydaitė yra parašiusi 13 romanų. Ji pasakojimą pradėjo įdomia savo knygų rašymo istorijos pradžia. Vėliau trumpai pristatė romanus ,,Rožių dvaras“, ,,Mėnesiena ir tu“. Rašytoja sakė, kad istorijas išgalvoja ir visus romanus galima vadinti melodramomis – kūriniais apie gyvenimą, kur juokas ir ašaros, tragiški ir komiški, dramatiški ir banalūs įvykiai yra visai šalia. Visuose veikėjai yra išgalvoti ir visos istorijos baigiasi laimingai arba bent jau palieka viltį. Parašiusi kai kuriuos romanus autorė vis pagalvodavo, kad galbūt reikėtų tęsinio, bet nė vienam romanui jo nerašė, nenorėdama sugadinti laimingų istorijų. Nors romanuose veikėjai ir veiksmas išgalvoti, bet kiekvienas skaitytojas skaitydamas gali rasti ką nors panašaus nutikusio savo gyvenime. Pristatydama romanus rašytoja sakė, kad net jos tėvelis paskaitęs knygą sakė, kad labai tiksliai aprašė jį gydžiusius gydytojus. Rašytoja taip pat paminėjo, kad ne tik rašo knygas, bet ir verčia iš anglų kalbos užsienio rašytojų kūrinius. Ji yra išvertusi populiarių autorių Barbaros Cartland, Johannos Lindsey, Mario Puzo, Sandros Brown, Catherine Alliot, Jodi Picoult, Danielle Steel, Mary Higgins Clark, Judie Garwood, Santa Montefiore, Carol Drinkwater ir kitų autorių knygų.
I. Buivydaitė atskleidė, kad jau rašo ir 14 knygą, ji bus išleista ir pristatyta iki kitų metų ,,Knygų mugės“.
Popietės pabaigoje bibliotekininkė padėkojo rašytojoms už nuoširdų bendravimą ir baigdama K. Connolly žodžiais: ,,Kol egzistuoja mintis, žodžiai yra gyvi, o literatūra tampa pabėgimu ne iš gyvenimo, o gyvenimo link“ palinkėjo rašytojoms nepristigti kūrybinių minčių, o skaitytojams – noro skaityti ir susidomėjimo knygomis.

Raimundė Višinskienė,
Pramedžiavos bibliotekos bibliotekininkė

Komentarų nėra