Svarbiausias pusiaužiemio herojus – barsukas

Versija spausdinimui

Jau pusiaužiemis. Sausio 25 d. barsukas tampa tikru pranašu. Jei iškišęs galvą iš olos išvys saulę ir savo šešėlį – atbulas sugrįš atgal ir apsivertęs ant kito šono sapnuos pavasarį, kurio teks ilgokai palūkėti. Jei diena bus apniukusi, eis pasivaikščioti, apžiūrės savo valdas. Sugrįžęs ramiai atsiguls ant to paties šono žinodamas, kad miegoti teks neilgai, šalčiai ir speigai jau praeityje.
Aplankėme ir mes barsukų koloniją, esančią Raguvų take. Tylu, ramu, balta. Šviežių pėdsakų nematyti. Jei jų ir būta, tai viską užklojo purus sniegas. Palinkėjome dryžuotiesiems saldžių sapnų ir tyliai palikome šių paslaptingų gyvūnų buveinę. Tegul ilsisi iki pavasario.

Barsukas (Meles meles) priskiriamas kiauninių šeimai. Dar vadinamas opšrumi. Mūsų kraštuose paplito maždaug prieš 10 tūkst. metų. Archeologiniuose žinduolių kaulų radiniuose barsukų kaulų kai kur aptinkama net iki 20 procentų.
Jis didesnis nei kitų rūšių kiauniniai ir žymiai lėtesnis, masyvaus kūno, trumpų kojų. Snukis dryžuotas. Ilgi, tvirti nagai reikalingi kasti urvams.
Priešų turi nedaug – tai vilkai ir lūšys. Barsukai – prieblandos ir nakties gyvūnai. Jie visaėdžiai, minta šaknelėmis, grūdais, gilėmis, vaisiais, uogomis, vabzdžiais, varlėmis, kiaušiniais. Neatsisako ir maitos, įvairių atliekų. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad net 40 procentų jų raciono sudarė įvairūs miško ir žemės ūkio kenkėjai.
Gyvena urvuose, kuriuos išsirausia miške esančiuose šlaituose, kalvose, kartais pievose, bet netoli miško. Mėgsta ramybę. Gruodį įminga ir miega žiemos miegu iki kovo mėnesio, tačiau kartais, kai nešalta, per atodrėkį, išeina iš urvo. Guolis – iš sausų žolių ir lapų. Per žiemą naudoja savo kūno riebalus. Per maitinimosi sezoną turėdami gerą apetitą sugeba pasunkėti dvigubai – nuo 10 iki 20 kilogramų.

Kasa sudėtingas urvų kolonijas. Pasitaiko šimtamečių urvų kolonijų, po žeme sudarančių ištisą labirintų sistemą su daug išėjimų į žemės paviršių (landų).
Vaikšto 2 km spinduliu tais pačiais takeliais, ieškodami maisto kartais užtrunka iki 10 valandų. Mato prastai, bet pasikliauja gera uosle ir klausa. Labai atsargūs.
Barsukai – labai švarūs ir tvarkingi gyvūnai, pašalina iš urvų visas atliekas ir apkasa jas žeme. Išvietę įsirengia už 6–30 metrų nuo urvo.
Neretai kartu apsigyvena lapės ir usūriniai šunys. Po kiek laiko barsukai, neapsikentę savo netvarkingų įnamių, išsikrausto ir imasi kasti naujus urvus.
Poras sudaro keleriems metams ar visam gyvenimui. Kovo–balandžio mėnesiais paprastai atsiveda 2–3 jauniklius. Mažyliai sveria tik 80–100 gramų. Iki rudens gyvena su motina, subręsta būdami 1,5 metų amžiaus. Barsukai gyvena 10–12 metų.
Lietuvoje yra 11 Barsukinės ar Barsukynės kaimų ir 9 tokių pat pavadinimų miškai.
Žemaitijos saugomų teritorijų
informacija

Komentarų nėra