Svečiuose pas dzūkus

Siųsti Versija spausdinimui

Visuomeninė organizacija „Kaulakių kaimo bendruomenė“ įgyvendino Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos projektą „Mokomasis vizitas „Svečiuose pas dzūkus“ Nr. NPKB-21-R-238.
Ankstyvą liepos 30-osios rytą įvairaus amžiaus Kaulakių kaimų bendruomenės nariai rinkosi prie bendruomenės centro pasiruošę mokomajam vizitui. Kaulakiškiai vyko į Varėnos rajono ir Druskininkų kaimų bendruomenes pasidalyti gerąja patirtimi bei susipažinti su Dzūkijos krašto amatais ir tradicijomis.
Praleidę keletą valandų kelionėje atvykome į Valkininkus. Mus pasitiko bendruomenės pirmininkė Danutė Blažulionienė, seniūnas ir moterų ansamblis „Santaka“ su dzūkiška daina. Mes papasakojome apie vizito „Svečiuose pas dzūkus“ tikslus, įgyvendintus projektus ir ateities planus, pamokėme, kaip iš bičių vaško pasigaminti žvakę. Moterų ansamblis, vadovaujamas Valdo Paulausko, padainavo Raseinių krašto dainų.
Pirmininkė D. Blažulionienė mus supažindino su įvykdytais projektais ir tradiciniais renginiais: Antaninių kermošiumi, naktinių žygių po apylinkes organizavimu, bendruomenės pastato puošyba bei jo patalpų įrengimo problemų sprendimais. Susitikimo pabaigoje apsikeitėme dovanėlėmis: mes padovanojome suvenyrą „Maironio gimtinės smėlio vingiai“, o Valkininkų žmonės – tradicinį grikinį pyragą, kurį valgėme pakeliui į Marcinkonis.
Marcinkonyse mus pasitiko bendruomenės pirmininkė Rimutė Avižienė ir būrelis aktyvistų. Penkiolika mūsų bendruomenės narių dalyvavo edukacijoje „Staciokės kepimas“, o likusieji pasivaikščiojo po miestelį ir susipažino su lankytinais objektais. Vėliau dalijomės mintimis apie tradicijas, mokėmės dzūkiškų giesmių, stebėjome mini amatų parodas ir sužinojome, kad marcinkoniškiai turi mini klojimo teatrą.
Toliau keliavome į Dargužius. Čia mus pasitiko bendruomenės pirmininkė Vilma Šereivienė, aktyvas, vaikų ir jaunimo grupė. Mes papasakojome apie savo organizuojamą veiklą, pristatėme atvirukų, vokelių ir kvietimų mini parodą, moterų ansamblis padainavo mūsų krašto dainų, pamokėme, kaip pasigaminti žvakes iš vaškuolės. Pirmininkė V. Šereivienė mus supažindino su verslo projekto „Šilauogių auginimas“ įgyvendinimu, vaikų užimtumo programa, laisvalaikio bei poilsio zonos įgyvendintu projektu ir bendradarbiavimu su amatų centru bei sūrininkų namais.
Paskui apsikeitėme knygutėmis apie bendruomeninę veiklą ir suvenyrais. Mums labai patiko jų dovanotas sūris ir šilauogių kraitelė. Dargužių amatų centre valgėme dzūkiškus pietus. Amatų centro direktorė Sigita Švedė papasakojo apie vykdomas amatininkų veiklas. Mes dalyvavome keturiose edukacijose: „Iš močiutės skrynios“ – 10 dalyvių mokėsi pinti tradicines juostas, „Baltas močiutės sūris“ – 12 dalyvių gamino sūrį pagal senovinį dzūkių receptą, „Žolelės gydo ir ramina“ – 15 dalyvių mokėsi atpažinti įvairias vaistažoles ir ragavo arbatas, „Pagramdukas“ – 13 dalyvių minkė mielinę tešlą, formavo bandeles su varške ir uogiene, jas kepė.
Atsisveikinę su dargužiškiais vykome į Viečiūnų bendruomenę „Versmė“. Mus pasitiko bendruomenės aktyvas ir pirmininkė Jūratė Vaičiulionienė, ji papasakojo apie vaikų užimtumo centro ir būrelių veiklą, apie teikiamą pagalbą senyvo amžiaus žmonėms, apie aplinkos gražinimo projektus ir originalių rekordinių idėjų įgyvendinimą: „Obuolių sulčių gėrimo rekordas“, „Rekordinė Morė“, „Kaštonų piramidė“. Vykdant šiuos projektus dalyvavo po 400 žmonių.
Apžiūrėjome universalią vaikų žaidimų aikštelę, treniruoklius suaugusiesiems ir poilsio zoną su gražiais gėlynais, lankėmės bendruomenės centre, laisvalaikio salėje ir vaikų dienos užimtumo centre.
Vėlai vakare sugrįžome į Kaulakius. Nuoširdžiai dėkojame vairuotojui Arvydui ir UAB „Romirbus“ direktoriui Romualdui Dubinskui už komfortabilią ir saugią kelionę po Dzūkiją.

Elena Pocienė,
Kaulakių kaimo bendruomenės pirmininkė

Komentarų nėra