Sveikame kūne – sveika siela

Siųsti Versija spausdinimui

Pranas LAURINAVIČIUS

R. Frostas yra pasakęs, kad pusė žmonijos turi ką pasakyti, bet tyli, o kita pusė – neturi ką pasakyti, bet be perstojo kalba. Mano pašnekovas – per viduriuką. Gal oratoriškoms kalboms ir netiktų, bet gražiai nuaugęs, atletiškas, sveiko kūno, pačiame brandume – tik persiritęs per keturiasdešimtmetį jaunuolis Jį nuo pat vaikystės lydi sportas:mokėsi Nemakščių Martyno Mažvydo vidurinėje mokykloje, kurioje fizinis lavinimas nebuvo podukros vietoje, nes čia ilgus metus dirbo sporto entuziastas Vidmantas Ilčiukas. Šios mokyklos sporto tradicijos neblėsta, jas tęsia jo mokiniai – ne tik kaip sportininkai, bet ir kaip sporto vedliai.
Vienas iš tokių ir yra mano pašnekovas, šios mokyklos kūno kultūros mokytojas metodininkas Saulius Radčenko. Jis nuo 10 metų pradėjo žaisti krepšinį, mokėsi Raseinių sporto mokykloje, o baigęs vidurinę, be jokių abejonių, įstojo į Lietuvos kūno kultūros akademiją. Ją baigęs dvejus metus dirbo mokytoju Viduklėje, o dabar jau penkiolika metų prabėgo Nemakščių Martyno Mažvydo vidurinėje mokykloje ugdant jaunimo kūno kultūrą.
Sportas – Sauliaus aistra, jo gyvenimo dalis, pagaliau ir darbas, iš kurio jis savo šeimai pelno duoną. Kaip žinome, mokytojo darbas ne toks jau ir lengvas, ypač šiais laikais. Sunku nepasiklysti visokių reformų, strategijų ir koncepcijų verpetuose. Kartais ilgai kurtos ir puoselėtos tradicijos nemokšiškai griaunamos.
Nemakščiai jau nuo seno garsėja tvirta virvės traukimo komanda. Dauguma komandos narių – aktyviai sportuojantys mokyklos auklėtiniai. Virvės traukimo rungtynių
tradicija tebegyvuoja, yra pasiekta neblogų rezultatų. 2010 m. svarsčių kilnojimo varžybose Nemakščių mokykla Lietuvos mokinių olimpiniame festivalyje laimėjo III vietą. Tačiau Saulius neslepia, kad pasiekti gerų rezultatų nėra lengva: ,,Sakykite, kaip dirbti, kai šiai tradicinei sporto šakai gauni tik pusę akademinės valandos? Padalinus išeina, kad kiekvienam mokiniui individualiai tegali skirti kelias minutes. Prieš trejus metus turėjau 26 pamokas per savaitę, o dabar pasiūlė tik 13 Manau, mažėjantis mokinių skaičius – ne pagrindinė priežastis. Skaudu, kai taupoma kūno kultūros sąskaita. Daug kalbantiems ir kuriantiems įvairias koncepcijas ko gero mažiausiai rūpi mokinių kūno kultūra. Skambiomis deklaracijomis sporto srityje rezultatų nepasieksi, reikia sistemingai dirbti, atsiduoti šiam darbui.“
Nepaisydamas sunkumų, Saulius nuoširdžiai dirba, puoselėja gražias svarsčių kilnojimo, virvės traukimo tradicijas. Iš tikro džiugu, kad 2011 m. Lietuvos mokinių olimpinio festivalio sporto šakų varžybų suvestinėje tarp 156 kaimo vietovių mokyklų Nemakščių Martyno Mažvydo mokykla atsidūrė 9 vietoje, o II grupėje tarp 171 mokyklos – 12 vietoje. Garbė ne tik mokytojui, bet ir rajonui, jog lengvosios atletikos varžybose jaunuoliai Simas Bertašius, Valentas Bertašius, Tomas Šveikauskas, Titas Stanevičius, Mindaugas Balčiauskas Lietuvos kaimo vietovių mokyklų varžybose iškovojo II vietą. Malonu, kad iki 9 klasės Nemakščiuose mokęsis aktyvus sportininkas Rimantas Mielinis, šiuo metu yra Lietuvos lengvosios atletikos rinktinėje, o kitas šios mokyklos mokinys – bėgikas Simas Bertašius – buvo pakviestas į Lietuvos rinktinę ir dalyvavo varžybose Čekijoje ir Lenkijoje. Mokytojas metodininkas pripažįsta, kad patekti į finalą ne taip jau lengva, bet jo mokiniams tai gana dažnai pavyksta.
Mergaitės taip pat pasiekia sportinių laimėjimų – respublikinėse krepšinio varžybose buvo iškovojusios 5 ir 8 vietas, o Laura Ignatavičiūtė 400 m bėgime užėmė III vietą. Nemažai sportinių pasiekimų ir mūsų rajono įvairaus pobūdžio varžybose. Kiekvienais metais į Nemakščių Martyno Mažvydo mokyklą parvežama po 18-20 laimėtų taurių. Iš tikro mokyklos vestibiulyje stiklinė spinta jau perpildyta, jų gausu ir Sauliaus kambarėlyje,prigludusiame prie sporto salės. Mokydamas kitus, privalai tobulėti ir pats. Saulius nuolat plečia savo profesines žinias ir siekia mokytojo eksperto vardo. Jis lanko Kelmėje įsikūrusį „Cunami“ karatė klubą. Ne vien tik savo malonumui – brandina mintį ir Nemakščiuose kultivuoti šią sporto šaką. Jis yra Nemakščių bendruomenės sporto klubo „Smeltė“ pirmininkas, organizuoja sportines rungtis miestelio šventėse.
Atrodo, kad šiam žmogui visas gyvenimas – tik sportas, bet taip nėra. Saulius – visapusiškas, įdomus pašnekovas, randa laiko ir kitiems dalykams. Sielos maistu jis laiko teologinę literatūrą ir supranta, kad mokėdamas padėti sau, galėsi padėti ir kitam. Atsipalaiduoti ir pravėdinti smegenis jam padeda rami, sakralinė aplinka mėgsta pabūti Palendrių vienuolyne. Prieš keletą metų Saulius skausmingai išsiskyrė su žmona. Jis to neslepia. Pirmoji žmona su vaikais išvyko į užsienį. „Būta daug sunkių valandų ir dienų. Bet, kaip teigia gamtos dėsnis,  vienoms durims užsidarius, prasiveria kitos. Kiekvienas galime pakeisti gyvenimo kryptį, tik būtina žinoti, kur eini. Aš ėjau į apmąstymą, į gyvenimo analizę, priėmiau sprendimą, kad žmonės turi vieni kitiems atleisti. Kai atleidi, pasijunti tvirtesnis, geresnis“, – be kartėlio prisimena praeitį Saulius.
Šiuo metu jis turi sukūręs naują šeimą. Žmona Jovita toje pačioje Nemakščių Martyno Mažvydo vidurinėje mokykloje dirba lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, dukrelei Tomai greitai sueis 6 metai. „Už organizacinius ir sportinius genus ko dėkingas mamai, nors iki jos veiklumo man dar trūksta. Šeimoje užaugome keturi broliai: trys muzikantai, o aš – tik sportininkas Gyvenu Nemakščiuose, įsigijome gerokai apšiurusią sodybą, čia yra ką veikti. Didžiuojuosi savo šeima, broliais, mama Aldona, tėčiu Vladimiru. Gera, kai šeimoje yra tvirtos tradicijų šaknys, darbe – darnus kolektyvas. Esu dėkingas mokyklai, Raseinių kūno kultūros ir sporto centro direktoriui Egidijui Zinkui, visiems, kurie mane paremia, palaiko, suteikia galimybes išvykti į sportines varžybas“, – sako Saulius Radčenko.
O aš, šių eilučių autorius, bendraudamas su Sauliumi sakau – sveikame kūne sveika siela tebūnie visą gyvenimą.

Komentarų nėra