Tarptautinė socialinė akcija
Lapkričio 25 dieną minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Šią dieną pasaulio bendruomenė pradeda tarptautinę akciją „16 aktyvumo dienų prieš smurtą prieš moteris“, ji tęsiasi iki gruodžio 10 d., kuri yra Tarptautinė žmogaus teisių diena. Toks simbolinis laikotarpio įrėminimas demonstruoja, kad smurtas prieš moteris yra žmogaus teisių pažeidimas.
PSO paskelbti skaičiavimai rodo, kad visame pasaulyje maždaug 1 iš 3 (30 proc.) moterų per savo gyvenimą patyrė fizinį ir (arba) seksualinį smurtą artimoje aplinkoje. Lietuvoje 83 proc. nukentėjusiųjų yra nuo smurto artimoje aplinkoje. Tačiau tyrimai rodo, kad 60 proc. respondentų nesikreipė pagalbos. Viena vertus, tai vis dar susiję su visuomenės stereotipais ir kaltinamuoju požiūriu į auką. Kita vertus, matyt, trūksta žinojimo apie pagalbą, kurią yra pasirengusios suteikti organizacijos.
Smurtas (fizinis, seksualinis, psichologinis) sukelia rimtų trumpalaikių ir ilgalaikių moterų fizinės, psichinės, seksualinės ir reprodukcinės sveikatos problemų. Gali sukelti depresiją, potrauminį stresą ir kitų nerimo sutrikimų, miego, valgymo sutrikimus ir bandymus žudytis. Poveikis sveikatai taip pat gali būti ir galvos skausmas, skausmo sindromai (nugaros skausmas, pilvo skausmas, lėtinis dubens skausmas), virškinamojo trakto sutrikimai, ribotas mobilumas ir prasta bendra sveikata. Vaikai, augantys šeimose, kuriose smurtaujama, gali patirti įvairių elgesio ir emocinių sutrikimų, tai gali atsiliepti jų tolesniame gyvenime.
Kaip ir kiekvienais metais, Raseinių krizių centras kvietė prisijungti prie šios akcijos ir atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad smurtas prieš moteris artimoje aplinkoje yra itin opi problema. Centro direktorė Asta Montvydienė ir teisininkė Lina Miežinienė skaitė paskaitas, supažindino su akcijos tikslu, smurto formomis, pasekmėmis ir mitais. Kvietė susirinkusiuosius išreikšti solidarumą kovojant su smurtu prieš moteris ir didinti informuotumą žmogaus teisių klausimais, skatinti propagavimą ir sudaryti galimybes diskutuoti apie iššūkius ir sprendimus.
Džiugu, kad šiemet prie Tarptautinės socialinės akcijos „16 aktyvumo dienų prieš smurtą prieš moteris“ aktyviai prisijungė įvairių organizacijų atstovai. Lapkričio 28 d. – Lietuvos probacijos tarnybos Šiaulių regiono skyriaus Raseiniuose specialistai Kristina Kleivienė, Kristina Špokienė, Gerda Jankė, Šiaulių regiono skyriaus specialistės Dalia Rajunčė ir Irma Šerlinskienė, Raseinių rajono gyventojai. Susitikimo tikslas buvo atkreipti visuomenės dėmesį į smurto artimoje aplinkoje apraiškas ir ugdyti nepakantumą smurtiniam elgesiui, mokyti atpažinti potencialų smurtautoją, pastebėti latentinį smurto reiškimąsi, įtraukti dalyvius į diskusiją, skatinti nepalankaus smurtinio elgesio vertinimo formavimąsi.
Gruodžio 1 d. prie socialinės akcijos prisijungė Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Sujainių filialas. Vyresnioji bibliotekininkė Danelija Laurinavičiūtė sukvietė bibliotekos skaitytojus ir įsegė jiems oranžinius kaspinus kaip simbolį, kuris primins šią aktualią problemą ir atkreips dėmesį į poreikį stabdyti prievartą prieš pažeidžiamas visuomenės grupes.
Gruodžio 2 d. aktyvi bendruomenės narė, soroptimistė Danutė Banienė, asociacijos „Ariogalos bendruomenė“ pirmininkė Petrutė Stankienė kvietė bendruomenės narius prisijungti prie akcijos, nes, kaip Danutė sakė, visi galime veikti, kad įgalintume išgyvenusias, sumažintume smurtą prieš moteris ir mergaites bei užkirstume jam kelią.
Lietuvoje pažanga juntama, tačiau labai daug ko trūksta, kad pasikeistų kultūra, kad smurtas visuomenėje taptų visiškai netoleruojamas. Kviečiame prisijungti, nebūti abejingus!
Asta Montvydienė,
Raseinių krizių centro direktorė