Teatrų festivalis „Vidurvasario teatras“ praturtino sielas

Siųsti Versija spausdinimui

Saulėtas, šiltas vasaros vidurys ir pagaliau atlaisvėjusi situacija dėl koronaviruso leido teatro mylėtojams pasidžiaugti ypatingu, net visą savaitę trukusiu kultūriniu įvykiu mūsų rajono gyvenime.
Liepos 5–9 d. mus pakvietė pirmasis respublikinis teatrų festivalis ,,Vidurvasario teatras“. Žiūrovai itin gausiai lankėsi visuose festivalio organizatoriaus Raseinių rajono kultūros centro suorganizuotuose spektakliuose netradicinėse erdvėse. Festivalis prasidėjo Raseinių turguje Kauno valstybinio lėlių teatro spektakliu visai šeimai „Molinis sapnas“ (režisierius Andrius Žiurauskas). Spektaklyje pynėsi lietuvių liaudies legendos ir mitai, svarbiausi Lietuvos istorijos įvykiai ir datos, scenoje skambėjo gyva muzika, kurią devyniolika instrumentų atliko kompozitorius Artūras Sinkevičius. Žiūrovai turėjo galimybę scenoje išvysti ne tik unikalius instrumentus, bet ir paklausyti jų skambesio, atlikėjų dainavimo. Namų apyvokos daiktai ir medžiagos čia pat, žiūrovų akyse, virto kunigaikščiu, jo žirgu ar ant kalvos stūksančia pilimi. ,,Molinis sapnas“ tapo stipria įžanga į Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos minėjimą.
Liepos 6 d., antradienį, švenčiant Valstybės dieną, tradiciškai kasmet suplūstanti tūkstantinė žiūrovų minia Molavėnų piliakalnių komplekse ne tik jungiami bendrystės dvasios giedojo Lietuvos valstybės himną, bet ir stebėjo unikalų spektaklį. Šiemet tai buvo Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklis „Gentis“ pagal I. Simonaitytės romaną „Aukštujų Šimonių likimas“ (autorius ir režisierius Agnius Jankevičius). Laikas teka kaip upės vandenys, sukasi ir sukasi metų ratas, tačiau žmonių tarpusavio, šeimos santykiai, žmogiškumas, žmonių likimų jautrūs ir skaudūs vingiai jaudina ir yra taip artima, suprantama kiekvienam.
Pagarbos ženklas klasikiniam teatrui buvo parodytas liepos 7 d., trečiadienio, spektakliu. Raseinių turgaus erdvėse susirinkę žiūrovai emocingai stebėjo nuotaikingą Joniškio kultūros centro teatro „Žiburys“ spektaklį „Vedybos“ pagal N. Gogolio pjesę (režisierė Violeta Tuomaitė). Efektingai šaržuoti personažai, įtraukiantis siužetas, kostiumai, grimas ir intriga laukiant spektaklio finalo – kurį jaunikį žavioji kilmingoji dama išsirinks ir ar įvyks vedybos – prikaustė žiūrovų dėmesį. Ypač audringų aplodismentų sulaukė ,,kambarinė“, ji per visą spektaklį nepratarusi nė žodžio pelnė publikos simpatijas.
Liepos 8 d., ketvirtadienį, ,,Vidurvasario teatras“ ir festivalio partneris Raseinių turgus pakvietė stebėti dar vieną nuotaikingą ir labai „saldų“ Baltijos baleto teatro spektaklį vaikams „Saldainių fėjos ir vaikai“ (režisierė ir choreografė Marija Simona Šimulynaitė.) Buvo be galo gera matyti tiek daug mažųjų teatro mylėtojų, kai kurie iš jų dar visai neseniai tik vaikščioti pradėję. Jaunieji žiūrovai galėjo pajusti užburiančią teatro magiją, stebėti profesionalius baleto šokėjų pasirodymus klausydami pasakos apie tris saldainių fėjas geriausias drauges – Karamelę, Šokoladę ir Cukrinukę. Per spektaklį fėjos ėmė ir susipyko, kurią iš jų vaikai mėgsta labiau. Žinoma, pasaka baigėsi laimingai, fėjos vėl susidraugavo, o vaikai dar ilgai po spektaklio galėjo su fėjomis fotografuotis, kalbėtis.
Festivalį vainikavo liepos 9 d.,
penktadienio, Raseinių rajono kultūros centro mėgėjų teatro „Braižas“ literatūrinis-muzikinis spektaklis „Rauda“ pagal to paties pavadinimo Birutės Pūkelevičiūtės draminę poemą (režisierė Jolanta Šimaitienė, dailininkė Renata Lauraitytė, kompozitorius Raimundas Tarvydas) Jono Pauliaus II aikštėje, Šiluvoje. Baigiamajame festivalio renginyje šiam kolektyvui, stebint gausiam teatro mylėtojų būriui ir aidint audringiems aplodismentams, buvo iškilmingai įteiktas Geriausio 2020 m. Lietuvos suaugusiųjų teatro ir vadovo apdovanojimas „Aukso paukštė“. Šis apdovanojimas – tai ,,Braižo“ režisierės J. Šimaitienės ir viso kolektyvo pastarųjų 7 metų darbo įvertinimas.
Spektaklyje ,,Rauda“, pasitelkiant netradicinius režisūrinius sprendimus, efektingus aktorių monologų atlikimus, didingus chorinius giedojimus, originalią muziką, scenografiją, apšvietimą, jautriai ir didingai kalbama apie vyro, moters, atsidūrusių nelaimės akivaizdoje, jėgos iškėlimą, apie amžiną keliavimą nenutrūkstamu gamtos ratu, atgimimą, atsinaujinimą. Ypatinga to vakaro renginio vieta – dangiška globa aktorius ir žiūrovus apglėbianti erdvė tarp Šiluvos Mergelės Marijos Gimimo bazilikos ir Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Apsireiškimo koplyčios – padėjo kiekvienam atsiverti ir pasiduoti nešamam literatūrinei-muzikinei ,,Raudos“ tėkmei.
Lietuvos nacionalinio kultūros centro teatro specialistė Irena Maciulevičienė teatro režisierei J. Šimaitienei įteikė garbingą ,,Aukso paukštės“ apdovanojimą ir LR kultūros ministro padėką, linkėdama dar plačiau išskleisti sparnus. Festivalio globėjos Raseinių rajono savivaldybės atstovai meras Andrius Bautronis, jo pavaduotojas Kęstutis Užemeckas nuoširdžiai dėkojo režisierei J. Šimaitienei ir visai didelei komandai už atskraidintą jau ketvirtąją „Aukso paukštę“ į Raseinių žemę. Pasiekimu ir įvertinimu džiaugėsi Raseinių rajono kultūros centro administracija ir gausus kolegų būrys, apipylę apkabinimais, gėlėmis finalinėje festivalio dienoje ,,Vidurvasario teatras“ pasirodžiusį ,,Braižo“ kolektyvą.
Respublikinis teatrų festivalis ,,Vidurvasario teatras“ ištrynė mūsų nubrėžtas ribas, praturtino sielas, ,,pagalando“ širdis. Dėkodami žiūrovams ir visiems, kas prisidėjo prie šios idėjos įgyvendinimo, tariame ne viso gero, o tik iki! Iki pasimatymo ,,Braižo“, teatro mylėtojai. Galbūt jau kitąmet susitiksime ne tik netradicinėse, bet ir naujai surenovuoto Raseinių rajono kultūros centro erdvėse.
Sandra Maslauskienė,
Raseinių rajono kultūros centro
mėgėjų teatro „Braižas“ artistė

Komentarų nėra