Ugnys Molavėnų piliakalnių komplekse

Siųsti Versija spausdinimui

Rugsėjo 22 d. RRKC Nemakščiuose pakvietė minėti mums visiems svarbios datos – rudens lygiadienio – Baltų vienybės dienos. Renginys vyko unikalioje istorinėje, dar visos paslapties neatskleidusioje, bet praeityje buvusioje reikšmingoje vietoje – Molavėnų piliakalnių komplekse.
Kultūros renginių organizatorė Lina Andriulienė pasakojo apie pagrindines baltų tradicijas, apie stichijų – ugnies, žemės, vandens ir oro – reikšmę. Šventės dalyviai žengė pro vartus ir šlakstėsi vandeniu – tai apsivalymo ritualas. Vanduo senosiose apeigose buvo gerbiamas ir įprasminamas kaip šventa galia. Ugnies deivei Gabijai kiekvienas paaukojo po saują grūdų. Ant piliakalnio suliepsnojo vienybės laužas, kurį įžiebė meras Andrius Bautronis ir seniūnas Remigijus Laugalis. Visais laikais ugnies sąšauka kvietė vienytis – ginti savo žemes, savastį: kalbą, gyvenimo būdą, gyvastį. Baltai išgyveno, nes jų stiprybė buvo vienybėje ir tikėjime, kur jie bebūtų – gimtinėje ar tremtyje.
Malonu, kad šiame renginyje kartu su nemakštiškiais buvo meras A.Bautronis ir savo žodžiais parėmė susiėjimo ant piliakalnio prasmę. Kalbėjo rajono Tarybos narys Alfredas Bardauskas.
Bibliotekininkė Aušra Užmedzkienė priminė baltų istoriją, kalbų giminystę. Juk kalba yra tikroji tautos gyvybės arterija. „Sunaikink kalbą – sunaikinsi dangaus saulę, sujauksi pasaulio tvarką, atimsi gyvybę ir garbę.“ Taip rašė Mikalojus Daukša.
Vakaro metu skambėjo lyriškos, labai nuoširdžios dainos, jas atliko Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijos moksleiviai (vad. Vaida Baltrušaitienė), Gylių kaimo bendruomenės vokalinis ansamblis (vad. Juozapas Juščius), Marijampolės kultūros centro modernaus folkloro grupė „Balti vėjai“ (vad. Artūras Petraška).
Pasivaišinę gardžia Daivos ir Leono Žyvatkauskų virta sriuba, žmonės nors ir vėlyvą, žvarbų vakarą šnekučiavosi ir neskubėjo skirstytis į namus.
„Ačiū“ tariame šventės rėmėjams: Nemakščių seniūnui R.Laugaliui, Vytautui Tautkevičiui, D. ir L.Žyvatkauskams, Sauliui Lušai.
Aušra Užmedzkienė,
Nemakščių bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Komentarų nėra