Užgavėnės

Siųsti Versija spausdinimui

Lėtai slenka šiltos žiemos dienos, lyg laikas būtų sustojęs. Vienintelė saulė juda vėjų išpustytame danguje, su kiekviena diena atkakliau kopdama vis aukščiau ir aukščiau. Juk vasaris – paskutinis žiemos pasispardymas – kaip ir visa žiema, šiemet lydimas vėjų ir lietaus. Užgavėnės – žiemos šventė, jos paskirtis – išvyti žiemą ir prisišaukti pavasarį.
Tai dar viena šventė, sujudinanti Gėluvos kaimą. Vėjuotą, žvarboką, bet be lietaus sekmadienio popietę įvairiais žaidimais, ore tvyrančiu blynų ir šiupinio kvapu, degančia More, persirengėlių vaikštynėmis ir pokštų krėtimu iš Gėluvos buvo varoma žiema. Jau nuo pat ryto kaime sujudimas – vieni blynus kepė, kiti žydų laukdami per langus dairėsi. O persirengėlių komanda Gėluvos bendruomenės namuose rūbus matavosi ir prieš veidrodį dabinosi – į kelią ruošėsi.
Gėluviškiai linksmintis moka. Kanapinis (Zita Vazgienė) ir Lašininis (Vida Šalvaitienė) draugiškai susėdę scenarijų aptarinėjo. Žavi čigonė (Nijolė Pabarčienė) virkdė armoniką, šalia jos sukinėjosi čigonės (Reda Rupeikienė, Jolanta Pocienė, Roma Petravičienė). Dienai įpusėjus į bendruomenės kiemą atvažiavo Artūro Germanavičiaus paruošta „karieta“ persirengėliams. Tai kaip neaplankysi kaimynų! Dar ir į šventę reikia pakviesti, gal kas skelbimų neskaitė. Čigonės trenkė linksmą maršą ir išvykome. Apsilankėme trobose, šeimininkus gyrėme, gerų metų ir gerų derlių linkėjome ir į šventę atvykti raginome. Sukvietę kaimynus persirengėliai parvyko į sporto aikštyną, kur dalyvavo Kanapinio ir Lašininio radijo laidoje. Jie susirinkusius gėluviškius ir svečius sveikino su Užgavėnėmis, žiūrovams uždavinėjo klausimus apie Užgavėnių patiekalus, pravedė blynų mėtymo ir gaudymo varžytuves bei trinkelių, pasagos mėtymo į tikslą rungtis. Rungtims pravesti ir nugalėtojams apdovanoti pasikvietė čigonę (Renata Leskauskienė), Raganą (Ritą Kaženauskienė) ir baltą ožkelę (Rita Andriuškevičienė). Laidoje jie, kaip ir kasmet, ginčijosi, ar reikia žiemą varyti iš kiemo, ar ne. Kadangi ši žiema besniegė ir nebuvo kandi, ilga, galiausiai Lašininis ir Kanapinis nusprendė draugiškai pasirašyti laikiną vienų metų taikos sutartį ir tai patvirtino pirštų antspaudais.
Šventės kulminacija tapo pagrindinio Užgavėnių simbolio Morės sudeginimas. Visi patraukėme į šalia esantį miškelį, kur paskutinį kartą buvo galima žvilgtelėti ir pasigrožėti įspūdingo dydžio ir grožio More, sukurta bendruomenės narių, stebėti jos sudeginimo ritualą, išvaryti susikaupusį blogį, nelaimes, o kartu ir neįkyrėjusią, rekordiškai šiltą žiemą. Lašininis susikrimtęs ir nuliūdęs lakstė apie laužą ir linkėjo, kad sudegtų visos bėdos, blogybės ir nesėkmės, kad bendruomenę aplenktų pyktis, nelaimės, pavydas, kad pavasaris būtų gražus, kad saulelė sugrįžtų pas mus. Kiek padūkęs visus pakvietė pasivaišinti blynais, paskanauti šiupinio. Ragino pilvus taip prikimšti, kad jie kietesni už kaktą taptų.
Bendruomenės namuose gerą nuotaiką palaikė Kalnujų kaimo kapela „Kalnuja“, vadovaujama Kęstučio Kliknos. Bendruomenės pirmininkas Jonas Vazgys kvietė nesiskirstyti, pabendrauti primindamas, kad laukia priešvelykinio susitelkimo metas, ilgoji gavėnia ir visi lauksime šv. Velykų ir gamtos pabudimo. Padėkojo Kalnujų kaimo kapelos muzikantams bei dainininkėms, rėmėjams, linksmiems ir nuotaiką kėlusiems personažams, blynų kepėjoms Dianai Alijauskienei ir Jolantai Minelgienei, kavinės „Arka“ šeimininkams už skanų šiupinį bei nuostabios šventės svečiams rajono Tarybos narei, Didžiulių kaimo bendruomenės pirmininkei Dianai Kaupaitienei, Butkiškės bendruomenės pirmininkui Linui Bielskiui, bendruomenės „Pagraja“ atstovams. Visiems jiems įteiktos saldžios dovanėlės.
Zita Vazgienė,
Gėluvos kaimo bendruomenės tarybos narė

**********************

Su lietumi, vėju, šypsena, blynais, riestainio skyle šeštadienį, vasario 22 dieną, Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse kartu su folkloro kolektyvais – persirengėliais iš visos Lietuvos regionų – Raseinių rajono kultūros centro folkloro ansamblis „Degule“ (vad. A.Nikžentaitienė), persivadinęs į „Raseinių Magdes“, vijo žiemą. Bet nesmarkiai, kad per toli neišeitų ir kitąmet nors trumpam sugrįžtų.
Asta Nikžentaitienė, Kultūros centro folkloristė,  folkloro ansamblio vadovė

Komentarų nėra