Varšuvos geto gyventojų sukilimo minėjimas – „Gyvųjų maršas“

Siųsti Versija spausdinimui

Šiemet balandžio 19 d. buvo minimos 80-osios Varšuvos geto gyventojų sukilimo metinės. Sukilimas, prasidėjęs 1943 m. balandžio 19 d., truko iki 1943 m. gegužės 16 d., kol buvo numalšintas nacių.
Izraelyje parlamento – Kneseto nutarimu 1953 m. oficialiai pradėta minėti Holokausto atminties diena (hebrajiškai – Yom HaShoah), kai pusiau nuleidžiamos vėliavos, nedirba jokios pramogų vietos (kino teatrai, kavinės), o 10 val. ryte visame Izraelyje įsijungia sirenos (2 min.) ir tuo metu sustoja eismas bei pėstieji. Taip prisimenamos Holokausto aukos ir didvyriškas pasipriešinimas nacizmui. Šios dienos minėjimas kasmet kinta pagal judėjų naudojamą saulės ir mėnulio kalendorių. Pagal judaizmo tradiciją Yom HaShoah visuomet minima Nisano mėnesio 27 d. (pagal mūsų kalendorių tai gali būti balandžio–gegužės mėn.). Šiemet minėjimas vyko balandžio 18 dieną.
Nuo 1988 m., minint Yom HaShoah dieną, buvusioje Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje (Lenkijoje) pradėtas organizuoti „Gyvųjų maršas“. Į maršą vykdavo daugiausia jauni žydų kilmės žmonės su žinia: eidami keletą kilometrų nuo Aušvico muziejaus (buvusios koncentracijos stovyklos) iki Aušvico-Birkenau vietos (buvusi kalinių kalinimo ir masinio žudymo vieta) jie neša žinią, kad atmintis gyva ir istorinė atmintis perduodama iš kartos į kartą. Vėliau renginyje pradėjo dalyvauti įvairios organizacijos, delegacijos iš viso pasaulio.
2019 m. „Gyvųjų marše“ Lenkijoje pirmą kartą dalyvavo ir mokytojų grupė iš Lietuvos. Pedagogų dalyvavimą šiame renginyje inicijavo Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas bendradarbiaudamas su Europos Gyvųjų maršo tinkline organizacija (EMOTL).
Siekiant prisiminti skaudžiausius istorijos įvykius, šiemet Lietuvos delegacija dalyvavo istorinės atminties tarptautiniame renginyje „Gyvųjų maršas“. Lietuvai atstovavo švietimo ir kultūros darbuotojai, žydų bendruomenės atstovai. Prie 34 delegacijos narių prisijungė ir Raseinių rajono mokytojai: Ariogalos gimnazijos istorijos mokytoja metodininkė Rasa Zakaitė, Raseinių Šaltinio progimnazijos istorijos mokytojas ekspertas Jonas Janušas ir VšĮ „Atrask Raseinius“ direktorius, Raseinių Šaltinio progimnazijos istorijos vyr. mokytojas Arnas Zmitra. Pagerbdami 6 mln. nacių nužudytų žydų atminimą, Lietuvos delegacijos nariai prisijungė prie simbolinės kelionės – eisenos, vedančios iš Aušvico į Birkenau, taip pagerbiant visas Holokausto aukas ir primenant pasauliui, kad istorinė atmintis gyva!

Arnas Zmitra,
VšĮ „Atrask Raseinius“ direktorius,
Raseinių Šaltinio progimnazijos
istorijos vyr. mokytojas

Komentarų nėra