Vasara prasidėjo Nemakščiuose – Lietuvos mažojoje kultūros sostinėje 2022
„Sutikime vasarą Nemakščiuose!“ Toks kvietimas dar gegužę vis patraukdavo žvilgsnį virtualioje erdvėje. Oi, neramu buvo organizatoriams šaltomis ir vėjuotomis pavasario dienomis. Drąsino tik meteorologų pažadai, kad birželio 4 d. nelis. Visų džiaugsmui, tai išsipildė. Birželio 4-ąją – tik saulė ir šiluma! Prasidėjo tikroji vasara.
Turbūt įdomiausia būtų minėti tą dieną, jei galėtume „pašuoliuoti“ dalyvių emocijų kalneliais. Ryte „Muziejuko“ šeimininkas Leonas Tamulevičius jau laukė besidominčių senąja technika. Ypač visus viliojo čia suvežti išpuoselėti seni automobiliai, galimybė pabendrauti su jų savininkais. O šie stebėjosi „Muziejuko“ eksponatų įvairove ir gausa. Su technikos entuziastais Nemakščius aplankė Ramūnas Kardelis – Lietuvos istorinių transporto priemonių išsaugojimo asociacijos „Retromobile“ prezidentas. Puikiai atrodė 12 gražuolių automobilių paradas per miestelį ir virtinė mūsų rajono baikerių. Maloniai priimti „Muziejuko“ erdvėse, apžiūrėję Nemakščius, papietavę šios grupės svečiai sakė, kad jautėsi lyg vestuvėse pabuvę.
Į gimnazijos sporto aikštyną būrius atviliojo ryškiaspalvė minkštos dangos įranga, skirta linksmoms netradicinėms rungtims. Pašėlusį krepšinį žaisti užsiregistravo 12 komandų. Linksmai nusiteikę žaidėjai vis dėlto nerimavo: juk nebandyta, neaišku, kiek būsi vikrus toje liūliuojančioje aikštėje, dar surištas su priešininku. Šiame žaidime I vietą laimėjo Pašešuvio jaunimas, II – Pašešuvio bendruomenės komanda, III – Nemakščių bendruomenės „Žaliukai“. Stalo futbolo rungtyje nugalėjo irgi Pašešuvio jaunimo komanda, II vietoje – Nemakščių bendruomenė, III – Mažosios Viduklės bendruomenės vaikai.
Nelengvas išbandymas teko vaikams, pasiryžusiems įveikti kliūtis burbuliatoriuje. Vis dėlto išaiškėjo stipriausieji: I vietą pelnė Deimantė Žiūraitė iš Viduklės gimnazijos, II – Rytis iš Nemakščių bendruomenės, III – Deividas Pipiras iš Viduklės gimnazijos. Iki sutemų šis įrenginys viliojo vaikus – vis buvo norinčių išbandyti savo vikrumą.
Visi I vietų laimėtojai apdovanoti mero taurėmis, o pelnę prizines vietas – atminimo medaliais. Varžybas moderavo gimnazijos kūno kultūros mokytojas Saulius Radčenko.
Uždarame mokyklos kiemelyje vyko dailės pleneras. Čia išbandytos įvairios technikos: ebru tapyba ant medžio ripkų, ant popieriaus, tatuiravimas, molbertinė tapyba. Žiūrovai jautėsi bevaikštą po gražią parodą: vis stabtelėdavo, fotografavo darbus, nutapytus fasadiniais dažais ant medinių molbertų. Ši įsimenanti paroda, kaip visa čia vykusi meninė veikla, inicijuota dailės mokytojos Irenos Kliknienės.
Džiaugsmas vaikams – ne tik geri žiūrovų vertinimai, bet ir už darbus šventėje Savivaldybės tarybos nario Alfredo Bardausko padovanota išvyka pažaisti dažasvydį. Kiemelyje dar buvo įruošti informaciniai stendai „Savasties paieškos“ apie svarbius vietovės istorinius įvykius, apie šiandienos miestelio gatves. Vėliau organizuota viktorina.
Popietę prasidėjo edukacinės veiklos. Nemakščių, Balčių, Pašešuvio, Užkalnių ir Mažosios Viduklės bendruomenių atstovai mokė norinčiuosius ką nors gražaus nusivelti iš vilnos, pasigaminti odos dirbinį, suformuoti ir ant žarijų išsikepti bandelių, iš bičių vaško lakštų susukti žvakių.
Pagrindinė didelės šventės dalis buvo muzikuojančių šeimų, susirinkusių iš visos Lietuvos, koncertas „Kai suskamba širdy“. Atvyko įvairiausių sąstatų grupės iš Šiaulių, Kaltinėnų, Biržų, Panevėžio, Pakruojo, Ariogalos, Ukmergės, Kėdainių, Viduklės. Žiūrovai turėjo galimybę paklausyti tikrai gražaus muzikavimo, skirto pagerbti kas kiekvienam žmogui brangiausia – šeimai. Pertraukėlėse tarp kolektyvų pasirodymų buvo kviečiamos mūsų seniūnijos šeimos, kurias jų bendruomenės išskyrė kaip labiausiai vertas pagarbos ir dėkingumo už veiklą gyvenamoje vietoje, už santykių darną, tinkamą būti pavyzdžiu.
Meras Andrius Bautronis, seniūnas Remigijus Laugalis, jo pavaduotoja Daiva Visockienė įteikė Lietuvos vėliavas Sandrai ir Sauliui Masiuliams, Zosei Malinauskienei, Vytautei ir Laimonui Laukšams, Marytei Zakarienei ir Algimantui Verpečinskui, Samantai Žičkutei ir Laimiui Mikolainiui, Laimutei Proškinai, Vaidai ir Žydrūnui Giedraičiams, Daivai ir Albertui Grabinskiams, Indrei ir Edvinui Jokubauskams, Daliai ir Juozui Danieliui Sungailams.
Vakarėjant žiūrovų rinkosi dar daugiau. Visi laukė profesionalių menininkų – Vytauto, Eglės ir Ievos Juozapaičių pasirodymo. Jiems baigus savo programą žiūrovai atsistoję dėkojo plojimais. Po jų scenoje – nuotaikingoji grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“. Klausytojai pasidavė arčiau scenos, rodos, norėdami geriau matyti energija trykštančius jaunuolius. Jų muzika visus išjudino šokti. Dar laukė įspūdingas ugnies ir šokio spektaklis „Aš galiu‘“, sukurtas grupės „Viduramžiai LT“.
Taigi, pradėję rytą, šventę baigėme jau sutemus. Tikrai įvairiausių pomėgių žiūrovai galėjo rasti čia tai, kas buvo verta pasigėrėjimo, ką norėsis prisiminti.
Rūpestis sukviesti visus, gebėjusius kurti šią šventę, teko išradingai RRKC Nemakščiuose kultūrinių renginių organizatorei Linai Andrulienei. Koncerte į sceną atlikėjus kvietė Edgaras Juška. Šis didelis projektas finansuotas Lietuvos kultūros tarybos ir Raseinių rajono savivaldybės. Rėmėjai – Mažoji bendrija „Medžio tvirtovė“ (direktorius Mantas Garbaliauskas), Nemakščių ir Pašešuvio bendruomenės nariai Zigmas Jocius ir Saulius Luša. Šiam darbui žmones telkė seniūnija, Martyno Mažvydo gimnazija, seniūnijos bendruomenės ir kiti projekto partneriai. Tikrai daug kas didesne ar mažesne savo veikla kūrė šventę. Jos sėkmė, suvokimas, kad esi svariai prie to prisidėjęs, tebus padėka už pastangas. Suvieniję jėgas mūsų seniūnijos žmonės sukūrė renginį, įprasminusį Nemakščius kaip Lietuvos mažąją kultūros sostinę 2022. Daugelis šventės svečių kalbėjo, kad viskas, ką čia pamatė, patyrė, nustebino, kėlė pasigėrėjimą. Žmonės jautėsi pabuvę pas nuoširdžius, kultūrą puoselėjančius šeimininkus. Jautėsi tikrai Nemakščiuose susitikę su 2022-ųjų vasara.
Živilė Lembutienė