Vasariškos projekto veiklos bibliotekoje

Versija spausdinimui

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje įgyvendinamas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga“, skirtas vaikų skaitymo skatinimui, kūrybiškumo ugdymui. Kovo–gegužės mėnesiais viešojoje bibliotekoje ir filialuose edukacinius renginius vaikams vedė dailininkės, knygų iliustruotojos Nomeda Marčėnaitė, Inga Dagilė, Viktorija Ežiukas, knygų vaikams kūrėjai Indrė ir Martynas Paviloniai, poetė Indrė Pliuškytė-Zalieckienė. Vasarą taip pat tęsiame turiningas veiklas, skirtas jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams. Birželio 23 d. bibliotekoje buvo atidaryta popietinė vaikų vasaros stovyklėlė „Skaityk! Kurk! Tobulėk!“. Atidarymo edukaciją „Iliustracijų magija“ vedė dailininkas, vaikų knygų iliustruotojas Gintaras Jocius.
Svečias stovyklautojams papasakojo, kad dailininko karjerą pasirinko dar vaikystėje, nes labai mėgo piešti. Iki šiol yra iliustravęs daugiau nei pusšimtį knygų, kuria komiksus, karikatūras, šaržus, dirba grafinio dizaino srityje, tapo paveikslus. Jis pristatė vaikams savo iliustruotas knygas, didelį dėmesį skirdamas ypač populiariai Rasos Dmuchovskienės sukurtai „Skruzdėliuko Nežiniuko“ serijai. Šeštoje knygoje nenuorama skruzdėliukas lankosi Afrikoje ir ten sužino dar daugiau nuostabių dalykų apie gyvūnus: kodėl krokodilas verkia, kam mažiausiai pasaulyje lapei reikia didžiausių pasaulyje ausų ar kodėl lemūrai aukštai kilnoja uodegas? Spalvinga, akį traukianti šios knygelės iliustracijų paroda visą vasarą bus eksponuojama fojė prie Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus.

Edukacijoje vaikai mokėsi nupiešti Skruzdėliuką Nežiniuką, kūrė paveikslą – mįslę. Dailininkas suskirstė stovyklautojus į komandas ir kiekvienai iš jų ant didelio popieriaus lapo nupiešė po personažą. Vaikams teko sugalvoti ir piešiniais papasakoti šių personažų istorijas. Su dideliu entuziazmu visi kibo į tikrą komandinį darbą. Netrukus popieriuje išryškėjo intriguojančios istorijos, kurios stovyklėlės eigoje buvo nuolat tobulinamos jaunųjų autorių ir eksponuojamos visiems bibliotekos lankytojams.
Liepos 11 dieną bibliotekoje vyko baigiamasis Vaikų vasaros stovyklėlės renginys „Linksmai baisios muzikinės pasakos kūrimas“, jį vedė vaikų rašytojas, dailininkas Paulius Juodišius. Svečias yra iliustravęs beveik 50 knygų vaikams, o keliolika jų parašęs pats. 2006 m. rašytojo bei iliustruotojo knyga „Amarėlio pyragas“ Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus komisijos buvo pripažinta geriausia metų knyga mažiesiems skaitytojams, o 2012 m. gražiausios knygos apdovanojimas įteiktas už knygą „Penktadieniais apelsinus sapnuoti draudžiama“. Šio kūrėjo edukaciniuose renginiuose visuomet tik geros emocijos, daug nuoširdumo, atvirumo, laisvų minčių ir pokalbių, kurie vėliau išsirutulioja į taikliai sudėliotas istorijas, pasakas, filmo vertus scenarijus. Čia daug ekspromto – ieškoti „gyvų“ sprendimų susiklosčiusioje situacijoje – būtent tokia kūryba autoriui teikia prasmę.

Renginio dieną bibliotekoje vyko tikros vaizduotės lavinimo dirbtuvės, jose stovyklautojai kartu su dailininku sukūrė smagią ir niekur negirdėtą pasaką nuo idėjos, pagrindinio personažo „konstravimo“, nuotykių ir istorijos atomazgos sumąstymo iki iliustracijų piešimo ir netgi muzikinio kūrinio apipavidalinimo. Vaikai mokėsi apibūdinti personažus, jų išvaizdą, charakterį. Visi drauge sugalvojo problemų ir nuotykių grandinę. Paskui padėjo išgalvotiems personažams jas išspręsti. Vaikų sugalvotas iš kometos į Žemę atsidanginęs ugnimi spjaudantis drakonas Trobis turėjo labai nedorų ketinimų. Jo nukauti atkeliavęs riteris – gaisrininkas vardu Kukurūzas sugebėjo susidraugauti su pabaisa ir jį perauklėti. O svarbiausia, kad ką tik gimusi istorija, pavadinimu „Didysis mūšis“, turėjo linksmą ir laimingą pabaigą. Gerą nuotaiką palaikė dailininko piešiama istorijos iliustracija ir linksmos čia pat kuriamos ir atliekamos dainelės.
Antroje renginio dalyje vyko „Popierinių trimitų dirbtuvės“, kur vaikai turėjo puikias galimybes kurti spalvingus piešinius, karpyti, klijuoti, muzikuoti ir įkvėpti gyvybės savo sukurtam instrumentui. O kur garsai, vaikai, ten ir triukšmingai išliejama kūrybinė emocija! Stovyklautojų laukė įspūdžiai, kurių anksčiau dar nebuvo! O šalia jų ir įgūdžiai, jie leido vaikams pasijusti viską sugebančiais kūrėjais – režisieriais, dailininkais ir muzikantais!
Projektą „Dailininkas ir vaikiška knyga 2025“finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Raseinių rajono savivaldybė.

Jolanta Gudeikytė,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio
viešosios bibliotekos Informacinių
paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja

Komentarų nėra