Vasaros saulėgrįža su Dainų šventės aidais
Birželio 23 dieną Raseinių miesto Maironio parkas dūzgė kaip bičių avilys, kuriame pasiruošimo darbai šventės įgyvendinimui vyko iš pat ankstaus ryto ir renginio išvakarėse.
Jonines – stebuklingą, papročiais ir tradicijomis turtingą šventę, Lietuvoje dar vadinamą Rasos arba Kupolės diena, šiemet pradėjome ypatingai ir pakiliai – geriausi Raseinių krašto meno kolektyvai, meno ir kultūros mylėtojai susitiko dainuoti, groti, vaidinti, šokti mūsų istoriją ir mūsų dabartį, atrasdami šventės programoje reikšmingiausią žodį „Gyvybė“ – žmogaus ir kultūros, medžio ir paukščio, būtojo ir esamojo laiko. Šis žodis yra apie mus. Apie mus, kaip bendruomenę. Choristai ir šokėjai, aktoriai ir teatralai, dainininkai ir muzikantai užbūrė publiką savo kūrybiškumu, meile žmogui ir atsidavimu menui, pasitikdami šimtmetį mininčią Lietuvos dainų šventę „Kad giria žaliuotų“.
Šimtmetis – tarsi nesibaigianti daina, kurios žodžiai – mūsų valstybės ir mūsų kultūros istorija. Daina čia tampa pasakotoja, klausytoja ir pašnekove, ji, susiliedama su menu, šokio, teatro ir muzikos gijomis, čia mąsto, kalba, jaudina, klausosi mūsų prabylančių ir nutylančių bendrystėje.
Šių metų išskirtinę ir ypač meniškai bei dainingai skambančią Joninių šventę pradėjo Raseinių rajono kultūros centro meno kolektyvai: mišrus choras „Šatrija“ (vadovas Gražvydas Jegnoras) Lietuvos dainų šventės himnu „Kur giria žaliuoja“ ir teatras „Braižas“ ištrauka iš spektaklio „Kokia laimė gyvent ir būt gyvam savaime“ pagal Marcelijaus Martinaičio poemą „Kukučio baladės“ (režisierė Jolanta Šimaitienė).
Legendinio choro atliekamos dainos, jungtiniai tautinių šokių kolektyvo „Raskila“ (vadovai Rimantas Turčinskas ir Milda Urniežienė), Raseinių Šaltinio progimnazijos liaudiškų šokių kolektyvo „Versmė“ (vadovas R. Turčinskas), Ariogalos liaudies šokių kolektyvo „Sutartinis“ (vadovė Marytė Kvietkuvienė) šokiai, folkloro ansamblio „Degule“ (vadovė Asta Nikžentaitienė), Norgėlų liaudiškos muzikos kapelos „Giružė“ (vadovė Zita Žemaitienė), tradicinės instrumentinės muzikos ansamblio „Dubysa“ (vadovas Dainius Maslauskas) kūriniai, mūsų svečių – Estijos Alu miesto mišraus tautinių šokių kolektyvo (vadovai Anne Paluoja ir Almar Rahuoja) pasirodymai nepaliko abejingų, suteikė nuostabią galimybę džiaugtis ir didžiuotis jais, netrukus reprezentuosiančiais Raseinių kraštą Vilniuje Lietuvos dainų šventėje kartu su tūkstančiais kitų dalyvių.
Scenoje į šventės dalyvius kreipėsi Raseinių rajono savivaldybės meras Arvydas Nekrošius ir vicemeras Jonas Vazgys, jų nuoširdžius sveikinimus palydėjo finalinė šios prasmingos ir ypatingos Joninių šventės dalies daina „Mūsų dienos kaip šventė“.
Kūrybingi ir žodžio kišenėje neieškantys renginio vedėjai Sandra ir Edgaras apdovanojo bei pagerbė į šventę atvykusius Jonus ir Janinas simboliniais ąžuoliniais medaliais.
Joninių šventę paįvairino ir papuošė įvairaus muzikinio stiliaus ir žanro atlikėjai – šiuolaikiškumu ir modernumu pasižymintis Kristijonas Ribaitis, solidumą ir charizmą išlaikantis Žilvinas Žvagulis, ne vieną gerbėjų kartą žavinti grupė „Biplan“.
Joninių šventės svečiai – Alu (Estija) mišrus tautinių šokių kolektyvas (vadovai A. Paluoja ir A. Rahuoja) turėjo galimybę svečiuotis ne tik šventėje. Šis kolektyvas kartu su kuratoriais M. Urniežiene, R. Turčinsku ir Deivydu Grabausku lankėsi įvairiose lankytinose rajono vietose. Vadovė A. Paluoja, šokėjai ir fotografas operatorius atvyko ir įsikūrė Raseinių specialiojoje mokykloje birželio 22 d. Tą dieną kolektyvas dalyvavo ekskursijoje Raseinių krašto istorijos muziejuje bei ekskusijoje po Raseinius, kurią vedė Raseinių rajono kultūros centro folklorinio ansamblio „Degule“ vadovė A. Nikžentaitienė. Birželio 23 d. prieš Joninių šventę Raseiniuose šventės svečiai ir kuratoriai vyko į Nemakščiuose esantį Aštuonračio muziejuką. Muziejuką ir jo eksponatus pristatė direktorius ir gidas Leonas Tamulevičius.
Džiaugiamės, kad savo darbštumu, kruopštumu, atsidavimu, profesionalumu, rūpestingumu, susitelkimu dėl bendro tikslo, bendryste į šventės organizavimą ir įgyvendinimą susibūrė daug svarbių įstaigų ir organizacijų: renginio globėja Raseinių rajono savivaldybė, organizatorius Raseinių rajono kultūros centras, partneriai Raseinių miesto seniūnija, VšĮ „Atrask Raseinius“, UAB „Raseinių komunalinės paslaugos“, UAB „LKlubas“, informaciniai rėmėjai savaitraštis „Alio, Raseiniai“, VšĮ „Raseinių naujienos“ ir portalas „Renginiai Raseiniuose“.
Organizatorių vardu nuoširdžiai dėkojame išskirtinei, nuostabiai Raseinių krašto publikai ir gausiai susirinkusiems žiūrovams, jų aplodismentai ir ovacijos yra geriausia dovana tiek atlikėjams, tiek organizatoriams.
Edgaras Juška,
RRKC kultūrinių renginių koordinatorius