Viduklėje klestėjusi įmonė virto griuvėsiais

Siųsti Versija spausdinimui

Arūnas DAMBRAUSKAS

Jaučiasi sužlugdytas

„Esu sužlugdytas. Nervai sveikatai pakenkė“, – savaitraščiui „Alio, Raseiniai“ sakė buvęs milijonierius Albinas Riklikas. Šis iš Viduklės kilęs ir Klaipėdoje gyvenantis vyras viską prarado tuomet, kai buvo apkaltintas PVM grobstymu.Tyrėjų tvirtinimu, per nepilnus metus Viduklėje veikusi A.Rikliko įmonė „Baltfela“, nemokėdama
PVM ir kai kurių kitų mokesčių, neteisėtai pasisavino apie 9 mln. litų.
Šiuo metu Raseinių rajono apylinkės teisme vyksta „Baltfelos“ vadovų ir jos darbuotojų teismas. Tarp teisiamųjų – ne tik buvęs turtuolis, bet ir 16 vairuotojų, dvi sandėlininkės – priėmėjos, buhalterė.   Vienas iš garsiausių PVM grobstymo skandalų Lietuvoje į viešumą iškilo 2004 metais, kuomet „Aro“ pareigūnai šturmavo Klaipėdos senamiestyje esantį prabangų butą ir suėmė čia gyvenusį A.Rikliką.Teismui baudžiamoji byla buvo perduota 2009 metų pavasarį, tačiau posėdžiai tebevyksta iki šiol.

Vairuotojai jaučiasi nekalti

Į teismo posėdžius PVM grobstymo byloje kviečiami vairuotojai tikina tapę aukomis.
„Mes kaltinami susibūrę į dvi organizuotas grupes ir vykdę nusikalstamas veikas. Tai nesusipratimas. Mes buvome eiliniai vairuotojai, oficialiai įsidarbinę medienaprekiaujančioje įmonėje. Mes juk netvarkėme buhalterijos. Iš kur mes galėjome žinoti, kad bendrovė nemoka PVM?“ – guodėsi įmonėje dirbęs ir kaltinamuoju tapęs Romas Venckūnas.

Panašiai kalbėjo ir kiti  miškavežių vairuotojai

„Mane į vieną posėdį išvežė iš ligoninės ir dar kelias dienas pralaikė areštinėje kaip baisiausią nusikaltėlį. Negi aš to nusipelniau? Mes, kaip vairuotojai, atlikome darbo sutartyje numatytas funkcijas: paimdavome medieną, sumokėdavome pinigus ir parveždavome krovinį į įmonės teritoriją. Kas čia nusikalstamo?“ – teigė teisiamasis Antanas Paldūnas.
Vairuotojai pasakojo, kad už vieną reisą gaudavo 75 litus ir per mėnesį uždirbdavo apie 1500 – 3000 litų.Į keblią situaciją tikino patekusi ir Viduklėje gyvenanti buhalterė Regina Grigoravičienė.
„Mano pensija – 400 litų. Jau vyko bene 18 posėdžių. Neturėčiau už ką į juos nuvažiuoti. Gerai, kad vyrai atveža“, – sakė buvusi „Baltfelos“ darbuotoja.
Ji tvirtino įmonėje pagal svarbą buvusi tik trečia buhalterė, atlikdavusi paprastus skaičiavimus ir net negalėjusi įsivaizduoti, kad gali būti grobstomas PVM.

Atsiskaitydavo miške

Prieš keletą metų turtais ir prabangiu gyvenimu garsėjęs (važinėjo tuo metu retu visureigiu „Hummer – 2“)  A.Riklikas tvirtino nežinojęs, kad jo įmonė nesąžiningai atsiskaito su valstybe.
„Mokslų nesu baigęs, todėl buhalterijoje nelabai gaudausi. Dalykinius reikalus tvarkydavo giminaitis. Galvojau, kad labai gražiai dirbome“, – apgailestavo A.Riklikas.
PVM grobstymo aferas nagrinėję pareigūnai nustatė, kad bendrovėje buvo klastojami duomenys apie medienos pardavėjus, svorį. Naudojant apgaules, neteisėtos pajamos per mėnesį sudarydavo apie 1 mln. litų.
Praėjusį penktadienį Raseinių rajono apylinkės teisme vykusiame eiliniame posėdyje buvo apklausti keli liudytojai, prieš keletą metų pardavę medieną „Baltfelai“.
Kauno rajone esančio miško savininkas pasakojo, kad „Baltfelą“ susirado pagal skelbimus laikraštyje „Noriu“.
„Baltfela“ Lietuvoje už medieną mokėdavo daugiausiai. Atsiskaitydavo iš karto miške. Parduodant reikėdavo pasirašyti pirkimo – pardavimo sutartį“, – pasakojo liudytojas. Jis tvirtino likęs patenkintas sandoriu su „Baltfela“ ir rekomendavęs šią bendrovę kitiems miško savininkams.

Jaučiasi sužlugdytas

Teismo posėdyje dalyvavęs A.Riklikas svarstė, kad pelningai dirbusią įmonę buvo galima išgelbėti.„Mūsų apyvarta per mėnesį siekė 3 mln. litų. Buvome turbūt didžiausi mokesčių mokėtojai Raseinių rajone. Mane įkalino pusei metų, paskui dar pusę metų buvo skirtas namų areštas. Kai tapau laisvas ir galėjau nuvykti į įmonę, iš jos jau nieko nebuvo likę: net tvoros buvo išardytos. O juk aš galėjau įmonę išgelbėti. Jei buvome padarę biudžetui nuostolių, galėjau juos padengti savo turtu, nes visas turtas buvo užrašytas mano vardu. Net neketinau slapstytis“.
A.Rikliko advokatas Raimondas Kivylius teigė, kad „Baltfela“ tuometiniame „Vilniaus banke“ turėjo faktoringo sąskaitą, kuri sudarė galimybę iš karto, neįkeičiant nekilnojamojo turto, gauti iki 90 proc. pageidaujamos paskolos sumos.
„Buvo visos sąlygos padengti biudžetui padarytus nuostolius ir išsaugoti įmonę. Tačiau pasielgta priešingai. A.Rikliką areštavus, nebuvo užtikrinta įmonės apsauga, todėl iš jos nieko nebeliko“, – tvirtino advokatas.

Vasarį – 8 posėdžiai

Raseinių rajone esančioje Viduklėje, iš kurios kilęs A.Riklikas, veikusi bendrovė turėjo dvylika krovininių automobilių, beveik visi darbuotojai – iš aplinkinių kaimų ir gyvenviečių.
„Baltfelos“ teritorijoje kas savaitę vykdavo susirinkimai, kurių metu vairuotojams būdavo išdalinami pinigai miškui pirkti. Vairuotojai tvirtina, jog tai buvę darbiniai susirinkimai, tačiau tyrėjai juos vertina kaip organizuotą nusikalstamą veiklą.
Tyrimą atlikę pareigūnai skelbia, kad vos išvažiavus iš kirtavietės, miškavežyje  su vairuotoju būdavęs vadybininkas parengdavo sąskaitas faktūras, esą mediena pirkta
iš benamių vardu registruotų įmonių.
Didelės apimties byloje jau įvyko apie 20 teismo posėdžių. Ateinantį vasarį jų bus dar aštuoni. Dėl neeilinio krūvio pasitaiko net kurioziškos painiavos. Pavyzdžiui, į penktadienį vykusį posėdį buvo pakviestas liudytojas, kaip paaiškėjo, visiškai nesusijęs su „Baltfelos“ veikla. Jo teko atsiprašyti.
Bylos nagrinėjimą sunkina ir tai, kad įvykiai, į kuriuos gilinamasi, vyko prieš septynetą metų, todėl „Baltfelai“ medieną pardavę žmonės dažnai tvirtina nebeatsimenantys, kokius dokumentus reikėjo pildyti, kaip būdavo apskaičiuoja-mi parduodamos medienos kiekiai.

3 Komentarai

 1. axaaaxaaaxa

  2013-01-18 03:23

  tas oozys rikliks turejo prokuroru stoga, kai pridave keleta turtingu zmoniu stambioje byloje. po to per klaipedos uosta su mediena uzsiminejo narkotiku gabenimu. del to ir mokejo uz mediena brangiai ! jis visiskas asilas turintis goduli pinigams ! net savo broli apgavo del keliu tukstanciu ! prokurorai pasikeite ir naujiems rikliku-oozys tapo nereikalingas ! turi dabar bylike ! kaliuzeje buvo gerai sudauzytas rimtesniu zeku ! Kai pasodins isviso ji ten per kelis metus sumals I unitaza ! jau Palangoje uz oziavima rikliko galva buvo ikista I unitaza ir vanduo su fekalijom nuleistas ….

 2. UZI

  2013-01-18 19:07

  ta firma visiskai ne to asilo albiiiiiino !! kai pradejo apgaudineti savo bosus (firmos savininkus) tai ir pasodino ir firma ateme (bizni perdave kitai firmai) ir bylas iskele, pinigus issunks per advokatus ir uzdarys i kaliuze kad ten vel bahurai sudauzytu kaip kaziola daug kam prikenkusi !!

 3. pazinojau

  2019-07-14 13:09

  Kažkada, seniai jį pažinojau ir mano nuomonė apie jį išlikusi kaip apie gerą vaikiną.