Viduklės seniūnijoje – ekologinė nelaimė Dėl nusikalstamo aplaidumo miršta gyvūnai, kyla grėsmė žmonėms

Siųsti Versija spausdinimui

Albinas STAKAUSKAS

Į „Alio, Raseinius“ kreipėsi Viduklės geležinkelio stoties gyvenvietės žmonės ir skundėsi dėl netvarkos buvusioje asfaltbetonio gamybinėje bazėje, nuo senų laikų vadinamoje „smalinėje“. Saulėje ištirpęs bitumo baseinas, visur išbarstyti dervos gumulai, padangos, naftos atliekų likučiai bei yrantys statybų griuvėsiai žudo gyvūnus ir kelia grėsmę aplinkiniams gyventojams. Vykstant iš Raseinių link Kryžkalnio, šios buvusios bazės teritorija matosi privažiavus geležinkelį, į dešinę nuo Žemaičių plento.

Perspėja kraupiomis nuotraukomis

Vietos gyventojai redakcijai atsiuntė nuotraukų, kuriose užfiksuotos  tyvuliuojančios dervos ir naftos produktų balos bei šiomis atliekomis aplipęs gaištantis ežiukas. Susipažinę su pagalbos besišaukiančia medžiaga, nedelsdami nuvykome į įvykio vietą. Faktai pasitvirtino – vaizdas kaip iš siurrealistinio filmo. Žmonės papasakojo, kad rado įklimpusį į bitumo baseiną ežį, pabandė jį ištraukti, bet išgelbėti nebuvo įmanoma. Pasak mačiusiųjų, nuo tokio vaizdo tą dieną jie net valgyti negalėję. Žurnalistui taip pat teko gerokai pavargti, kol pavyko užfiksuoti nerimą keliančius kadrus.

Pasak ekologinės nelaimės liudytojų, padėtis pasidarė nepakenčiama, kai visai neseniai buvo išgabentos čia buvusios cisternos. Jose esantis turinys buvo tiesiog išpiltas ant žemės. Niekas dėl to nesuko galvos… Žmonės mano, kad talpos, kuriose greičiausiai buvo naftos produktų likučiai, vietos valdžiai leidus galėjo būti supjaustytos ir išgabentos nežinoma kryptimi (galbūt priduotos kaip metalo laužas). Tačiau tai dar ne viskas. Buvusios asfaltbetonio gamybinės bazės teritorijoje riogsantys griuvėsiai vilioja paauglius – jie čia karstosi, žaidžia, laipioja sudūlėjusiu nuo laiko šiferiu. Vieni kiti dar krapšto ir išsineša plytas. Ne per seniausiai nakties metu griuvo gelžbetoninė perdengimo plokštė, neišsilaikiusi ant gerokai išardytų karkasų. Laimei, niekas nenukentėjo. Skaitytojai galbūt dar nepamiršo, kaip užpernai mūsų rajono Pagojo kaime, ardant apleistas buvusio kolūkio mechanines dirbtuves, žuvo 15 metų berniukas. Deja, istorija gali pasikartoti, nes kol neatsitinka nelaimė, niekas į panašias problemas nekreipia dėmesio. Gyventojai tvirtina, kad ne kartą kreipėsi į vietos valdžios atstovus, tačiau jokios reakcijos nesulaukė. „Čia ne gegužines organizuoti, reikia vietoje ir dabar problemas spręsti. Mes nesustosime, kreipsimės ir į Aplinkos ministeriją“, – burbėjo nepatenkinti žmonės. Beje, kiek anksčiau kai kurie asmenys buvo sugalvoję šia vieta naudotis kaip nelegaliu sąvartynu, tačiau dėka arčiau gyvenančių žmonių savivaliautojai buvo sudrausminti.

Valdininkai ieško savininkų

Siekdami išsiaiškinti, kam priklauso buvusi gamybinė bazė, kreipėmės į Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir ūkio departamento Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėją Robertą Pareigį. „Šis objektas kažkada priklausė kelininkams, vėliau buvo perduotas Valstybės turto fondui (VTF) ir privatizuotas. Norint dabar tiksliai nustatyti savininką, reikia žinoti unikalų pastato kodą arba adresą. Pastatas buvo privatizuotas, o kam priklausė tos talpos – sunku pasakyti. Kiek žinau (mes domėjomės VTF), turto savininkas užsienietis –vokietis. Deramai sutvarkyti tą aplinką savininkui nemažai kainuotų. Pats bitumas aplinkos ypatingai neteršia – ataušęs jis kaip asfaltas, kas kita – naftos produktai. Tose cisternose galėjo būti mazutas, tik ne smala, kadangi katilai technologinio proceso metu ją kaitindavo“, – dėstė R. Pareigis.
Viduklės seniūnas Gytis Šulinskas korespondentui paaiškino, kad seniūnas jokio turto (turima omenyje minėtos cisternos) nepardavinėjo ir leidimų neišdavinėjo. „Nesąmonė, kad seniūnas galėtų parduoti ne savo turtą. Savivaldybėje yra aplinkos apsaugos programa. Ten išdėstyta, kokiems rajono karštiems taškams skirti lėšas, kad juos likviduotų. Aš nežinau, kada tos cisternos dingo“, – tikino seniūnas. Dėl to nelaimėlio ežiuko likimo norėjome išgirsti komentarą ir iš Raseinių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos gydytojo-inspektoriaus Ovidijaus Butkaus, kuruojančio gyvūnų globą, tačiau pasirodo, kad jo žinioje tik namų valdose registruoti gyvūnai. 

Buvo toks sovietinis animacinis filmukas „Ežiukas rūke“, kuriame jo personažas įkrenta į upelį ir sėkmingai išplaukia, mūsiškiui, deja, baigėsi liūdnai. Lieka paskutinė viltis – Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Raseinių rajono agentūros vadovas Gediminas Tamašauskis. Jis mielai paaiškina, kad yra gautas elektroninis pranešimas dėl minimų faktų. Jis užregistruotas. „Mes tikrai tirsime šį atvejį. Esame pateikę paklausimą dėl objekto nuosavybės, kad mūsų departamentas per Registrų centrą išsiaiškintų. Ten išties labai bloga situacija. Jeigu paaiškės, kad tai privatininko teritorija, reikalausime, kad jis sutvarkytų, o jei, pavyzdžiui, valstybinė, reikalausime, kad Savivaldybė sutvarkytų. Visų pirma reikia tiksliai išsiaiškinti – gauti Registrų centro pažymą. Tai labai įžūlus pažeidimas. Mes padėkojome tam asmeniui, kuris kreipėsi į mus elektroniniu laišku. Kiek žinome, šis žmogus turi daugiau informacijos apie minėtą atvejį, todėl papildomai paprašėme ją pateikti. Garantuojame anonimiškumą“, – sakė agentūros vadovas.

Kiek kainuoja nuodai ir žudymas pagal įstatymą?

Minėtas bitumo baseinas gyvuoja dar nuo sovietmečio – kokią jis kelia žalą gamtai, gali atsakyti tik specialistai. Gal didelės ir nekelia, bet nei jis uždengtas, nei neaptvertas, gerokai išsiplėtęs už savo ribų – kiek čia gyvūnų jau žuvo, tik vienas Dievas žino. Laimė, kad koks vaikas nepapuolė. Išlaistyti naftos produktai ir visur besimėtantys dervos gumulai akis bado. Kokie bus atsakingų pareigūnų žingsniai, netrukus sužinosime ir gyventojai bus informuoti. Administracines baudas už aplinkai padarytą žalą skiria Aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentai. Atsakomybė už atliekų šalinimą, pažeidžiant Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimus, apibrėžta Administracinių teisės pažeidimų kodekse. Nuobaudos už aplinkos teršimą pavojingomis atliekomis gali siekti juridiniams asmenims iki 2000 Lt, fiziniams asmenims – iki 1000 Lt. Mūsų minėtu atveju, galėtume pasakyti, kad dar palyginus nebrangiai…

1 Komentaras

  1. vietinis

    2012-05-21 18:58

    baisu,antroje kelio puseje, priesais dar baisiau,ir ten zmones gyvena…