Viduramžių teatras istorinėje Raseinių erdvėje
Vienišas praeivis, vėlyvą liepos 21-osios vakarą klajojantis šalia Raseinių Dominikonų vienuolyno, galėjo gerokai nustebti išgirdęs būgno garsus ir skardų balsą, skelbiantį karališką dekretą. Daugiau kaip prieš keturis šimtus metų Abiejų Tautų Respublikos karalius Henrikas Valua suteikė Raseiniams Žemaitijos metropolio privilegijas. Tiesa, po kelių mėnesių karalius slapta pabėgo iš Krokuvos ir grįžo į Prancūziją, bet privilegijos Raseiniams liko…
„Radvilos Našlaitėlio sapnas: Renesanso opera Raseiniuose“ – laisva šio istorinio įvykio interpretacija, įgyvendinta šiuolaikinio performanso forma. Idėją realizavo Raseinių rajono kultūros centro kūrybinė komanda, režisierius ir scenografijos autorius Arūnas Kazlauskas. Kaip gi šiame kontekste atsirado Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis? Tiesiog jis savo 1613 metais išleistame žemėlapyje įrašė: Rosienie Samogitie Metropolis ir tai istorijoje išliko ilgiems amžiams.
„Vardan Dievo, amen. Šiam reikalui amžinai atminti tebūnie. Mes, karalius ir didysis kunigaikštis Henrikas, viešai skelbiame šiuo mūsų raštu visiems kartu ir kiekvienam atskirai, kam reikėtų apie tai žinoti, dabar esantiems ir vėliau būsiantiems“, – taip skambėjo karaliaus įsakas, perskaitytas Krokuvoje Žemaitijos pasiuntinių delegacijai. Žinoma, sunku įsivaizduoti, kad šis pranešimas kokiu nors būdu sulaukė atgarsio tuometiniuose Raseiniuose, bet visada galima pasitelkti romantizmo įkvėptą fikciją ir įsivaizduoti, kaip ant kalvelės, būsimo Dominikonų vienuolyno ir bažnyčios vietoje, susirinko miestiečių ir aplinkinių žemių gyventojų minia, mušė būgnai, šauklys skelbė karaliaus įsakymą, grojo ir nesuprantama kalba dainavo svetimšaliai muzikantai. Juk be praeities mitų mūsų dabartinis gyvenimas būtų nuobodus ar ne? Tai tas pats lyg gyventi be vaikystės prisiminimų.
Pasitelkus šiek tiek fantazijos, scenografijos ir apšvietimo priemonėmis sukurtoje viduramžių turgaus atmosferoje tikrai buvo įmanoma pajusti tų laikų gyvenimo dvelksmą. Performanso pradžioje Šauklys ir Būgnininkas (Darius Peckus ir Kristupas Kmitas) pranešė miestelėnams džiugią žinią apie Raseiniams suteiktas karališkas privilegijas ir tada prasidėjo linksmybės – keliaujančių muzikantų koncertas. Vaidas Bartušas (kontratenoras), Ieva Marmienė (sopranas) ir Roberta Daugėlaitė (el. pianinas) atliko XVI–XVII a. pasaulietinių kūrinių programą papildydami ją praeities istorijomis. Vizualūs sprendimai ir egzotiškos muzikos skambesys erdvę šalia Dominikonų vienuolyno pakeitė neatpažįstamai – tiesiog panirome į mistišką Radvilos Našlaitėlio sapną, kuris išsisklaidė tik užgiedojus pirmiesiems Raseinių gaidžiams…
Visus personažus įspūdingais drabužiais aprengė kostiumų nuomos įmonė „Merkada“, apšvietimas ir įgarsinimas – „LVZ projektas“.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Arūnas Kazlauskas,
projekto vadovas