Vienas, bet ne vienišas tarp portretų

Siųsti Versija spausdinimui

Pranas LAURINAVIČIUS

   Nepamenu tų nuotraukų skaičiaus, kurios paliko gerą pojūtį. Tai gražūs gamtos peizažai, padubysio saulėlydžiai, saulėtekio vaizdai. Tos nuotraukos buvo iškabintos šalia kitų autorių darbų Raseinių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Gruzdiškės filiale, kur vyko rašinių, piešinių ir fotografijos konkursas “Mielas man šitas kampelis”. Pernelyg dar mažai nutuokiu apie fotografiją, bet pasidžiaugiau tais vaizdais, tomis akimirkomis, kurios užfiksuotos jaunųjų šio kampelio fotografų – tai vaizdai pagal poeto Maironio eiles.

   Šiame renginyje susipažinau su vienu labai kukliu šių nuotraukų autoriumi – Dariumi Mickevičiumi. Sužinojau, kad Darius ne tik fotografuoja, bet, kaip savamokslis, piešia portretus. Sutarėme susitikti jo namuose. Darius gyvena Ginčaičiuose pas močiutę. Nors jo namai lyg ir ant kalvos, bet tą dieną sunkiai buvo pribrendami – pataikiau į patį polydį.

   Darius įsikūręs kukliame kambarėlyje – čia jo ir miegamasis, ir pieši-mo kambarys. Į akis nekrenta nei molbertai, nei teptukai, nei kiti piešimo aksesuarai. Darius parodo nemažai portretų, pieštų vien tik pieštuku. Tų pieštukų pilna nemaža skrynelė, dar popieriaus lapai – štai ir visa piešimo technika. Portretai sudėti į aplankus ar šiaip uždangstyti laikraščiais, kad nedulkėtų, nes tame pačiame kambarėlyje ir krosnis kūrenama – prabangos blizgesio čia nėra. Tik kai atidengė didelį Monos Lizos portretą, nejučiom pagalvojau: “O, kaip tau reikėtų šviesesnės erdvės, kaip ir kitoms gražioms portretų merginoms, kurias piešia Darius!”

   O piešia Darius daugiausia merginų portretus iš nuotraukų. Tai merginos iš televizijos dainininkės, aktorės, net meksikietiškų serialų veikėjos. Parodė Darius vieną piešinį su erotikos elementais, bet mano manymu, tai labai kuklus, neperžiangiantis padorumo ribų piešinys. Yra nupiešęs ir vieną kitą vyro portretą – R.Cicino, V.Uspaskich. Iš viso – apie penkiasdešimt portretų. 22 portretai 2008 metų vasario mėnesį buvo eksponuojami Raseinių kultūros centre.

   Piešimas Darių viliojo nuo pat vaikystės, prisimena, Ginčaičių pradinėje mokykloje piešdavęs mergaites su kaspinėliais. Darius su dėkingumu prisimena pirmąją mokytoją Gemą Lapkauskienę, kuri jo neišjuokė, o tik paskatino piešti. Kiti mokslai Dariui sekėsi sunkiai, nedaug tepasimokė Šaltinio vidurinėje mokykloje. O piešimas vis nedavė ramybės – iš vidaus vis kirbėdavo ir tebekirba  piešti gražius, patinkančius veidus. Rimčiau portretus pradėjo piešti prieš 9-10 metų. Dabar Darius turi kompiuterį, internetą ir labai tuo džiaugiasi, nes gali praplėsti savo žinias. Internete jis susiranda bendraminčių, tačiau pripažįsta, kad piešiančių vien pieštuku nedaug. Darius kukliai užsimena, kad vieną kitą portretą jau nupiešė pagal užsakymą.

   Nežinau, gal aš ir naiviai galvoju, bet jei kas nors jam profesionaliai patartų, duotų žinių, daugiau erdvės… Garsusis gruzinų dailininkas Pirosmani pripažintas tik po mirties. Dažnai mes šalia savęs nematome kitokio žmogaus, kažkodėl dažniau norime matyti panašius į save, standartinius žmones. Pabaigoje noriu pateikti keletą girdėtų žodžių:

Ateikite, kokie esate, tai tokių jūsų laukiu,       

Nebėkite susigėdę ir nusigandę.

Ateikite, kokie esate, kodėl stovite vieni?   

Viskas bus gerai, tik ateikite, kokie esate…   

1 Komentaras

  1. Alicija

    2011-07-29 22:07

    Labai jis graziai piesia pati turiu jo nupiesta portreta meninkas is sirdies