Vyresnieji valstybės gyventojai pritvinkę pykčio

Siųsti Versija spausdinimui

Stasys ROŽKA

Lietuva tiesiog nusėta pūliniais, piktžaizdėmis, t.y. įvairiomis skandalingomis istorijomis ir skandalais; netrukus ant jos kūno nebeliks nė vienos sveikos vietos. Esame įmesti į žiniasklaidos voratinklį ir kapanojamės jame kaip tos mažos muselės. Tik ir girdime: pedofilija, uostamiestyje aptinkami prostitučių būstai ir stambios narkotinių medžiagų siuntos, atleistas vienas užsienio reikalų ministras (postas suteiktas kitam, ir vėl konservatoriui), kaip nendrė tarp meldų besiblaškęs šalies generalinis prokuroras palūžo, pasitraukė, kažkoks nuogas Seimo karalius nedirbo tautai, bet  bambą degino šiltuosiuose kraštuose (jam niekas nieko nepasakys, nebus jokios nterpeliacijos, jokios apkaltos, nors tai darė už mokesčių mokėtojų pinigus).  Žodžiu, siaučia mūsų politikai, kad net dūmai rūksta. O kad tautai, na, mums, rinkėjams, irgi būtų įdomiau gyventi, į viešą erdvę vėl išmestos kelios idiotiškos idėjos. Surišę jas į vieną mazgą,  „Alio, Raseiniai“ skaitytojams pateikėme klausimą: a) ar pritartumėte tiesioginiams merų rinkimams? b) jei taip, tai kokių šansų vėl tapti Raseinių rajono meru turėtų dabartinis meras, t.y. Petras Vežbavičius? c) kaip vertintumėte politikų ketinimus ilginti pensijos amžių iki 65 metų (ir moterims, ir vyrams)? Antanas Stirbys, solidaus amžiaus, bet dar su šelmiška šypsena, jaunatviško būdo Ariogalos miestelio gyventojas:

-Pasisakyčiau už tiesioginius merų rinkimus, girdėjau, kad ir Parlamento nariai, savivaldybių klerkai, net Prezidentė už tokią rajonų vadovų rinkimo tvarką. Apie poną Petrą Vežbavičių kalbėti negalėčiau – būtų nekultūringa: gerų jo darbų nežinau, o apie blogus negirdėjau. Apie pensijos amžiaus ilginimą tai labai taikliai rėžė Seimo narys Valentinas Mazuronis, tas tai turi liežuvį: „pensiniam amžiui nustatykime 150 metų ribą“. Žinoma, kad tai šiurpus juokas, aš esu kategoriškai prieš pensijos amžiaus ilginimą, nors manęs tai jau lyg ir turėtų nejaudinti.

Ramutė Buchalickienė, 74-erių metų moteris, sutikta Bebirvos autobusų stotelėje:

-Žinai, tie mero rinkimai tai man visai nerūpi. O tas tavo minėtas Petras, tai gal ir geras žmogus, žiū, ir vardą tėveliai jam gražų parinko, šventą vardą, todėl gal ir reik manyti, kad toks gali gerai tvarkytis, vadovauti, svarbu, jog tik būtų neišpuikęs, su prastuomene, vargstančiais, skurstančiais mokėtų bendrauti, o ne vien minkštus suolus trintų ir pasislėpęs nuo liaudies mauktų… Na, dėl pensijų – čia viskas aišku, suprantama. Kažkada gyvenau Jurbarke, tai ten kapines vadindavo įdomiai – „pas Spirauską, ant kalniuko“. Tai tokia ir Lietuvos senolių ateitis: žmogelis jau gulės „Spirausko kalnelyje“, o jo pensijos SODRA dar nebus paskaičiavusi: pensijos gavimo laikas nebus atėjęs…

Alfonsas Jocys iš Raseinių:

-Tegul jie renka tuos merus kaip tiktai nori (kad ir tiesiogiai), vis viena jie bus vadinami mažaisiais Lietuvos kunigaikščiais, tunkančiais iš tautiečių prakaito ir kraujo. Kol prie lovio prilenda, tai visi – šilkiniai, nors prie žaizdos dėk, o kai tik platesnį švarką užsivelka, pro prabangesnės mašinikės langą pasižiūri, tai ir sudiev, nebėr žmogaus. Valdžios ir pinigo kerų dar nė vienas neatlaikė, nors ir kaip dorai, katalikiškai buvo auklėtas. Apie Petrą. Ne. Manau, kad ne. Tiesiog po dviejų metų svajoti apie tokį postą dabartinis mūsų meras neturės jokių galimybių, juk patys matote, patys rašote, kas darosi…  Apie pensinio amžiaus didinimą tai gėda net kalbėti, kol ta pensija ateis, kitas jau bus ir numiręs: ar tokiu antihumanišku, net fašistiniu būdu reikia šalies finansus reguliuoti; o ir tų pensijų dydžiai – kaip alkanam šuniui kaulas, prie būdos pririštas, bet iš bado dar nedvesi.

Gatvėje užkalbinta 53 metų Salomėja Andrikienė nepageidavo, kad jos fotografija papuoštų mūsų laikraščio puslapius, tačiau noriai sutiko atsakyti į pateiktus klausimus:

-Be abejo, pritarčiau tiesioginiams mero rinkimams. Miesto vadovą turi išsirinkti patys žmonės, o ne partijos pagal savo interesus. Labai abejoju, kad dabartinį merą išrinktų ir antrai kadencijai. Manau, kad valdžioje turėtų būti jaunesni žmonės. Pensinio amžiaus ilginimui visiškai nepritariu. Kiek daug yra tokių, kurie išėję į pensiją 60-ies vargiai spėja ja pasidžiaugti, o ką jau kalbėti apie 65-erių metų žmogų… Pabandykite įsivaizduoti tokio amžiaus medicinos seselę, prižiūrinčią jaunus ligonius. Tai tiesiog juokinga.

Ina, 43 metų raseiniškė, dirbanti vadybininke:

- Taip, pritariu, kad meras turėtų būti renkamas tiesiogiai. Gyventojai turėtų rinkti žmogų, o ne partiją. Ne visi stoja į partiją dėl savo idėjų; dažniausiai – dėl šiltesnės, patogesnės vietos. Dabartinis meras man atrodo arogantiškas, pasipūtęs – toks jo įvaizdis, kiek teko matyt per televiziją ar skaityti laikraščiuose jo pasisakymus. Nemanau, kad jis dar kartą bus išrinktas meru, žmonės norės kažko naujo. Aš manau, kad meras galėtų būti ir nepartinis. Svarbu, kad jis būtų žmoniškas, matytų tą paprastą žmogelį. Ir kad būtų kuo mažiau politikos.

Visiškai nepritariu, kad pensinis amžius būtų prailgintas iki 65 metų, nes mūsų karta tokio amžiaus nesulauks. Pažiūrėkite į statistiką, kokie žmonės miršta.

Eugenijus, 48-erių žaiginiškis, fotografuotis griežtai atsisakė, tačiau jis turėjo tvirtą nuomonę:

-Aš nemanau, kad tiesioginiai mero rinkimai būtų gera išeitis. Politinės partijos juk liks, o žmonių išrinktas meras daugumos pritarimo gali ir nesulaukti. Tuomet bus tikra betvarkė. Dabartinio mero asmeniškai nepažįstu, tačiau man atrodo, kad jis – puikus vyras, neprastai tvarkosi,  bet ar jį išrinks, prognozuoti negaliu. Kategoriškai nepritariu, kad būtų ilginamas pensinis amžius. Tokių metų žmonės jau turi nemažai ligų, jie ims nedarbingumo lapelius ir palaipsniui taps dirbančiais ligoniais. Reikia būti geležiniu žmogumi, kad sulaukęs tokio amžiaus galėtum vis dar būti pilnaverčiu darbininku. Nors aš pažįstu vieną pensinio amžiaus mokytoją, kuris vis dar dirba. Tiesa, jis turi nedaug pamokų, puikiai sutaria su vaikais, tačiau dirba daugiau savo malonumui. Bet pagalvojus apie kitas profesijas… Nemanau, kad 65-erių metų sulaukęs žmogus vis dar galėtų dirbti miške arba statybose.

Pensininkei raseiniškei Janinai Vaitkienei mero rinkimai ir politinės peripetijos nelabai rūpi – savi sopuliai širdį slegia:

- Mūsų, Raseinių, meras neblogas, apsukrus. Ar jį vėl išrinks, nežinau; reikalų su juo neturiu. Bet kodėl   Skamaraką nuėmė? Irgi toks neblogas žmogus buvo. Rajono valdžioj daug gydytojų. Ko jie ten lenda? Juk ligoninėj gauna didžiulius pinigus. O aš, būdama neįgali pensininkė, esu priversta prekiauti turguje, kad išgyvenčiau.

Labai blogai, kad pensijas mažina. Man jau 74 metai, dėl to pensinio amžiaus prailginimo kaip jau bus, taip. Bet negali taip padaryti, ir tų pensijų iš mūsų atimti negali. Nėr ką sakyt: ir neįgalumo grupę sumažino, ir nuo pensijos numėmė – pasaulio pabaiga.

47 Gediminas Martišius, gyvenantis Bliūdžiuose, kalbėjo:

-Minčiai apie tiesioginius mero rinkimus visiškai pritariu. Tuomet žmonės galėtų išsirinkti jiems patinkantį žmogų, o dabar partijų atstovai merą išsirenka pagal savo interesus, neatsižvelgdami į paprastus žmones. Mano manymu, dabartinis mūsų meras – neblogas žmogus, vadovauja jis gana neprastai. Štai, kad ir mūsų kaime, jo dėka buvo išasfaltuota gatvė, įrengtas gatvių apšvietimas; nors šiemet lempos nelabai degė, bet dėl pinigų stygiaus taip juk yra visur. O dėl  pensijų – ne Lietuvos pragyvenimo lygiui tokie užmojai. Darbo vietų  nedaug, o ir sveikatos problemų tokio amžiaus žmonės jau turi nemažai. Pats esu ūkininkas ir puikiai suprantu, kad sulaukus tokių metų dirbti bus tikrai sunku.

Komentarų nėra