Žaliasis Žaiginio virusas

Siųsti Versija spausdinimui

Pranas LAURINAVIČIUS
Teko gyvenime matyti vieną kitą miško daigyną. Kažkodėl juos dažniausiai darželiais vadindavo. O daigynų būdavo beveik kiekvienoje girininkijoje – keliolikos arų, pushektario. Bet kad daigynas užimtų 26 ha, sunku patikėti. VĮ Raseinių miškų urėdijos Žaiginio medelynas įkurtas 2006m. Šiluvos seniūnijos Naukaimio kaime. Jo įkūrimą šioje vietoje lėmė tai, kad čia lengva priesmėlio žemė.
VĮ Raseinių miškų urėdijos urėdo pavaduotojas Rimvydas Mikelaitis pasakojo: „Žemę reikėjo išpirkti iš kelių savininkų. Medelyno įrengimas kainavo 1 mln. 200 tūkst. litų. Teko statyti elektros pastotę, nemažą atstumą iki medelyno elektra atiteka požeminiu kabeliu. Tiesa, elektros kaštus 60% padengė VST, 40% – urėdija. Elektros pajėgumai reikalingi sodmenų šaldytuvui, kurio talpa – 560 kub.m. Šaldytuvas palaiko tinkamą drėgmę ir temperatūrą, kad medelių sodmenys nepradėtų vegetuoti. Šalia administracinio pastato ir angaro su šaldytuvu stovi technikos garažas. Jame daug žemės dirbimo technikos: keltuvų, purentuvų, medelių sodinimo, laistymo, transportavimo. Stovi nemažas vandens rezervuaras, iš kurio nutiestomis požeminėmis trasomis galingu vandens siurbliu vanduo paduodamas laistyti daigynus, sėjinukus ir sodinukus, kurių čia auginama apie 4 mln. vnt. Medelyne auginami ne tik miško atsodinimui tinkami sodinukai – daugiausiai eglės, pušys, juodalksniai, beržai, ąžuolai, bet ir daug dekoratyvinių augalų. Pastarųjų apie 30 rūšių. Vien šį pavasarį VĮ Raseinių miškų urėdijos girininkijų kirtavietėms atkurti, naujiems miškams, želdinių plotams įveisti, išnykusioms rūšims atsodinti numatyta panaudoti 366 tūkst. eglių, 160 tūkst. juodalksnių, 37 tūkst. ąžuolų ir kt. sodinukų.
Besilankant medelyne, vyko sodinukų iškasimo darbai, kuriuos vykdo UAB „Skardupys“. Tądien čia darbavosi 60 žmonių. Šį pavasarį darbai, kaip ir pats pavasaris, šiek tiek vėluoja. „Sodinukų kasimus pradėdavome kovo mėnesio pradžioje. Šį pavasarį – tik balandžio pirmosiomis dienomis“, – pasakojo medelyno viršininkė Irena
Burinskienė, medelyne dirbanti nuo pat jo įkūrimo. Irena yra baigusi Žemės ūkio akademijos Miškų fakultetą. Jau 22 metai ji dirba vienoje darbovietėje – vis su mišku, su medžiais. „Šiuo metu, kai vyksta medelių sodinimas, darbų su pavaduotoja Nijole Adomavičiene turime užtektinai – tik spėk suktis, – kalbėjo Irena. – Vieni išvažiuoja, žiūrėk – jau atvažiavę kiti. Važiuoja girininkai, eiguliai, privatūs asmenys. Savo sodyboms žmonės daugiausiai perka dekoratyvinius augalus. Paklausiausi – juodavaisė aronija, švelnioji gudobelė, blizgantysis kaulenis, paprastasis ligustras, paprastasis kaštonas, kvapioji sedula. Žinoma, ir pasirinkimas yra nemažas – beveik 30 rūšių. Tiesa, ši žiema medelynui pateikė nekokį siurprizą – viena storo sniego danga, o kiek vėliau ir kita aplaužė medelių šakas, prilenkė jas prie žemės, nemažai sodinukų ne tik sužalojo, bet ir sunaikino.“
Gerasis žaliasis virusas keliauja iš Žaiginio medelyno, iš darbščių, kruopščių rankų į rajono miškų kampelius, į gyvenvietes, sodybas, pakeles, prie vandens telkinių. Tegul plečiasi, tegul būna gajus ir nesilpstantis Žaiginio medelyno virusas. Jis nepavojingas, jis teiks mums atgaivą, ramybę, gražins mūsų rajoną. Nuo sezono pradžios jau pasklido per 600 tūkst. vnt. žaliojo viruso.

Komentarų nėra