BEDARBYSTĖ

Siųsti Versija spausdinimui

Bedarbystė klesti visoje Lietuvoje: ir didžiuosiuose miestuose, ir miesteliuose. Šiandien netekti darbo – viena didžiausių nelaimių, o susirasti naują, juolab – įsidarbinti jaunam, tik studijas baigusiam specialistui – sunkiai įgyvendinama svajonė. Nedarbas viešpatauja ir Raseinių rajone – darbo biržos informacija apie naujas darbo vietas teikia mažai vilčių. Vyriausybėje svarstomos kelios alternatyvos, kaip sumažinti jaunimo nedarbą. Viena jų -  leisti pradedantiems -  18-24 metų – darbuotojams mokėti mažesnį minimalų atlyginimą, t.y., ne 670, o tik  600 litų ,,į rankas“.

Raseiniškiams uždavėme keletą kalusimų šiomis temomis: 1) kokių profesijų atstovai Raseiniuose turi daugiausia šansų įsidarbinti? 2) kokios srities specialistai daugiausiai uždirba? 3) kokias profesijas patartumėte rinktis abiturientams? 4) ką manote apie Vyriausybės ketinimą jauniems specialistams mokėti mažesnį minimalų atlyginimą?

Darželio auklėtoja Irena Bajorinienė:

„Šiuo metu blogiausia statybininkams, nemažai jų pažįstu. Štai kad ir  mano sūnus – prisiekęs statybininkas apdailininkas, kito darbo jam nė nerodyk, o neteko darbo, ir viskas.  Manau, dar galima įsidarbinti visuomeninio maitinimo įstaigose, kirpyklose. Šių profesijų atstovai reikalingi. O kas dabar daugiausia uždirba, suku pasakyti – dabar visur tie apmokėjimai sutrumpėję.

Turbūt medikai, gydytojai geriausiai uždirba. Pati esu pedagogė, buvo kalbama, kad mums nurėš 15 procentų atlyginimo, tačiau kol kas dar nesumažino. Vis dėlto reikėtų agituoti, kad jauni žmonės rinktųsi pedagogo profesiją. Kad ir kaip bebūtų kalbama apie pedagogus, kad ir kiek jie teužbirbtų, bet šios profesijos atstovų tikrai labai reikia ir reikės ateityje. Dar paklausi kalvio profesija. Dėl mažesnio minimalaus atlyginimo jauniems specialistams reikėtų labai gerai pasvarstyti. Galbūt reikėtų pamėginti praktiškai ir įsitikinti, ar verta sumažinti.“

Eglė Staniulienė, 27 metų moteris, dirba Meno mokykloje:

,,Visur dabar sunku. Gal kompiuterininkams, buhalteriams dabar lengviausia įsidarbinti. Geriausiai  uždirba individulių įmonių savininkai, žmonės, turintys stambų  verslą. Biudžetinių įtaigų direktoriai, administracijos darbuotojai  turbūt irgi gerus atlyginimus gauna. Savivaldybėje dirbantiems ko gero nesumažino algų, nors ir ten gal apkarpė. Jauni žmonės turėtų mokytis užsienio kalbų – galėtų užsienio įmonėse dirbti. Manau, reikalingi yra vertėjai, užsienio kalbų mokytojai. Jauniems žmonės kaip tik reikia daugiau pinigų. Kaip įsigyti išsilavinimą, jei gauni tik 600 litų, kaip sutaupyti mokslams? Jeigu jaunas žmogus nedirbs, tai kaip jis įgis patirties? Jaunimas ir pramogoms daugiau išleidžia. Pensininkams, aišku, irgi reikia pinigų, vaistams daug išeina.“

Tomas ir Gintautas noriai diskutavo pateiktais klausimais:

„Tikriausiai šiais laikais lengviausiai darbą gali rasti mechanikai – automobiliai genda, nesvarbu – sunkmetis, ar e. Būtent šiuo metu daugiausiai uždirba teisininkai, antstoliai (juokiasi). Jauniems žmonėms sunku patarti, nes situacija keičiasi, bet reikėtų rinktis tą specialybę, prie kurios linksta širdis, o ne vien iš išskaičiavimo. Geras sprendimas – užsiimti  individualia veikla, kurti savo verslą. Atlyginimą turėtų nustatyti įmonės vadovas, o ne Vyriausybė. Apskritai kalbant, dažnai būna, kad jaunas žmogus turi daugiau idėjų ir padaro daug daugiau, nei vyresnio amžiaus žmonės, o patirtis ateina bedirbant, svarbiausia – pastangos.“

Kazys, pusamžis vyriškis iš Raseinių:

,,Kiek skaitau jūsų laikraštį, labai sunku Raseiniuose susirasti darbą. Daugiausia uždirba valstybės tarnautojai, savivaldybės darbuotojai. Va, mano sūnus irgi pusiau be darbo. Mokosi statybininku, bet kas iš to – statybos saustojo. Darbo nėra, o gyventi reikia dabar. Vyriausybė, Seimas visai nusivadovavo, niekada gyvenime taip prastai nebuvo. Kiekvienam žmogui, tiek jaunam, tiek vyresnio amžiaus, reikia darbo – visiems reikia užsidirbti.

Edita, 25-erių metų mergina, dirba „Norvelitoje“:

Įsidarbinti dabar gali tik tie, kurie turi daugiausia pažinčių. Yra ir tokių, kurie neturi jokios profesijos, bet užima geras pareigas. Aš pati dirbu ne pagal specialybę, nes turiu per mažai pažinčių, o gal per mažai pinigų kyšiams. Mokslams, darbo priemonėms įsigyti pinigų sukišau sočiai. Tik metus padirbau pagal specialybę: prasidėjusi krizė davė kaip su kirviu – netekau darbo. O žinau  žmonių, kurie tebaigę 12 valandų kursus dirba tokį, kaip mano, darbą. Daugiausiai dabar uždirba medikai, gydytojai – iš šalies susirenka antrą trečią atlyginimą. Kur dabar gerai uždirbti galima? Dirbant prie pinigų. Jauniems žmonėms naudinga būtų įgyti finansininko, ekonomisto, buhalterio specialybę. Gerų, išmanančių savo darbą buhalterių visur reikia. Gal vyriausybė mano, jei esi jaunas, reiškia, tau reikia mažiau pinigų? Tikrai nepritariu tokiai nuomonei. Nemažai darbo vietų užima pensininkai, o galėtų dirbti jauni žmonės – jų galvos šviežesnės, nei pensininkų.

45-erių statybininkas Bronius noriai atsakinėjo į pateiktus klausimus:

„Aš manau, kad daugiausia galimybių Raseiniuose susirasti darbo turi statybininkai, jie ir uždirbti gali geriausiai. Tačiau šiuo metu sunku rasti gerą darbą. Abiturientams pasiūlyčiau studijuoti vadybą, geriausia – finansų. Ten jie gautų neprastus pinigus. Jaunimui mokėti mažesnį minimalų atlyginimą – blogas sumanymas. Visi mes esame vienodi, todėl ir atlyginimai turėtų būti vienodi.“

Parduotuvėje užkalbintas Saulius, pasakojo:

„Manau, kad dabar geriausia dirbti žemės ūkyje, nes jis sparčiai plečiasi. Mano nuomone, šiuo metu geriausiai uždirba savivaldybės specialistai, o abiturientams ką nors pasiūlyti sunku, nes kol jie baigs aukštąsias mokyklas, daug kas gali pasikeisti. Norint įvertinti šiandieninę situaciją, reikėtų atsigręžti į praeitį – ir vėl reikalingi suvirintojai, traktorininkai, žodžiu, paprasti darbininkai. Šiais laikais Vyriausybė mažai kada pataiko į ritmą, taigi sprendimas mažinti minimalų darbo užmokestį jaunuoliams – būtų dar vienas šūvis pro šalį.“

Anita Špokienė, 27 metų moteris, dirba fotoprekių parduotuvėje: ,Net ir turintiems geras profesijas, ne vieną aukštąjį išsilavinimą, nėra darbo vietų. Greičiau rasi darbą per pažįstamus, nei pagal profesiją. Jei nesi baigęs mokslų, niekas į tave net nežiūri, net ir paprastoms pareigoms užimti darbdaviai reikalauja aukštojo išsilavinimo, darbo patirties. Sunku pasakyti, kas dabar daug uždirba. Gal buhalteriai, ekonomistai, inžinieriai – darbas sunkus, bet jie gerus pinigus gauna. Bent prieš krizę tai tikrai sočiai uždirbdavo. Aišku, alga priklauso nuo to, pas ką dirbi. Anksčiau ir paprasti, nieko nebaigę žmogeliai, tarkim, statybose, po 4-8 tūkstančius gaudavo. O dabar jau taip nėra. Jauni žmonės turėtų pasidomėti, kokių profesijų atstovų labiausiai trūksta. Patarčiau rinktis ekonomisto, teisininko profesiją. Dabar juk nepasirinksi to, ko norėtum. Žmogus gal nori tapti aktoriumi, dainininku, tačiau kas iš to – baigęs neturės darbo. Apie minimalios algos mažinimą nėra ko nė kalbėti. Jei nėra darbo – jaunimas tegul važiuoja į užsienį. Kitose šalyse yra daugiau galimybių užsidirbti. Mūsų valstybė neišlaiko nei visuomenės, nei jauno žmogaus.“ ,,Raseiniuose šiais laikais darbą sunku rasti bet kokios specialybės darbuotojams, – pasakojo pedagogė Regina Petrauskienė, gyvenanti Gruzdiškėje. – Manau, kad daugiausiai šiais laikais uždirba gydytojai, juk jie gauna ir atlyginimus, ir įvairių „dovanėlių“. Sunku net pasakyti, kokią profesiją reiktų rinktis abiturientams, kad baigę mokslus gautų gerą, gerai apmokamą darbą. Manau, kol Lietuvoje tokia valdžia, perspektyvų mažai visose profesijose. Nemanau, kad jaunimui mokėti mažesnę minimalią algą – geras sprendimas. Jaunuoliai ir taip nenoriai lieka gyventi ir dirbti Lietuvoje, o sumažinus minimalią algą visi, kas tik galės, išvyks į užsienį.“

Komentarų nėra