Auksinis dumblas

Siųsti Versija spausdinimui

Arūnas DAMBRAUSKAS

Iš šalies pažvelgus, Prabauda – eilinis tvenkinys su varlėmis, krūmokšniais ir dumblinomis pakrantėmis. Tačiau tai gana apgaulingas vaizdas. Paaiškėjo, kad nepatraukliai atrodančioje drumzlino vandens gelmėje slypi nemenkas lobis.

Dalį to lobio Raseinių rajono savivaldybė jau paskyrė privačiai bendrovei „Vandens projektai“.

Paklausite, už kokius nuopelnus tokia „Nobelio“ premija? Ši bendrovė parengė tvenkinio sutvarkymo projektą.

Pagal projekto kainą galima būtų pagalvoti, kad neišvaizdų tvenkinį rengiamasi paversti kokia nors įspūdinga vandens pramogų zona ar jaukaus paplūdimio teritorija.

Tačiau tokios viltys neturi jokio pagrindo. Už įspūdingą sumą parengtas tik tvenkinio dumblo išvalymo projektas ir krūmokšnių panaikinimas.

Dumblo išvalymas iš tvenkinio, regis, nesudėtinga operacija. Nejaugi, norint ją atlikti, prieš tai dar  reikia nusipirkti per 100 tūkst. litų kainuojantį projektą?

Paprastai brangūs būna išskirtiniai projektai, kuriuos kuria žinomi specialistai. Kaip antai, garsi Vilniaus bendrovė neseniai parengė pajūrio vilos su lauko pirtele projektą. Sudėtingas, subtilus ir kruopštus darbas (apimantis architektūrinį, konstrukcinį ir elektrotechninius projektus) kainavo maždaug tiek pat, kiek dumblo iš Prabaudos tvenkinio išvalymo planas. Atrodo, kad Prabaudos tvenkinio dumblas yra auksinis. Tokias prielaidas dar labiau sustiprina tolesni tvenkinio tvarkymo planai: dumblui išvalyti iš valstybės biudžeto skirta per 752 tūkst. litų.

Toks sodrus finansavimas nustebino UAB „Raseinių žuvininkystė“ generalinį direktorių Česlovą Kenstavičių, kuris savaitraščiui „Alio, Raseiniai“ pasakė, kad tuos darbus galėtų atlikti už 200 tūkst. litų ir dar sutvarkyti tvenkinio aplinką.

Į laikraštyje paviešintus verslininko ketinimus atsiliepė Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Dainius Baltrušaitis, kuris pareiškė, kad yra pasirengęs nutraukti konkursą dėl tvenkinio išvalymo ir skelbti naują, kurio suma – 200 tūkst. litų.

Ar atsiras tokių, kurie pakels D.Baltrušaičio mestą pirštinę?

Č. Kenstavičiaus nuomone, tvarkant tvenkinį, būtų galima išsiversti be žemsiurbės, kuriai pagal projektą tenka pagrindinis darbas. Užtektų savivarčio, ekskavatoriaus ir buldozerio.

Per 100 tūkst. litų kainuojantį projektą parengusi bendrovė „Vandens projektai“ savo darbe nurodo, kad dumblą  turėtų siurbti žemsiurbė „Watermaster Classic III“. Ši aplinkybė verčia manyti, kad neįtikėtinai brangus projektas tuo pat metu atlieka ir nederamą žemsiurbės reklamavimo akciją.

Įtarimus dėl projekto kainos galėtų išsklaidyti sąmatą pagrindžiantys skaičiavimai, tačiau savivaldybė atsisakė juos pateikti, motyvuodama, kad neatlikus darbų pirkimo, duomenys negali  būti viešinami.

Nors finansiškai labai vertingas projektas skirtas visuomenės poreikiams, tačiau visuomenės akyse jis išlieka neskaidrus – apneštas Prabaudos tvenkinio dumblu.

Krapštotyrininkas

Komentarų nėra