Cigarečių dūmai kenkia ne tik rūkantiesiems: pasyvus rūkymas grasina sveikatai ir gyvybei

Siųsti Versija spausdinimui

Įvestas draudimas rūkyti daugiabučių balkonuose – tik viena iš kovos su pasyviuoju rūkymu priemonė. Priimti tokį įstatymą buvo būtina, kadangi kvėpavimas cigarečių dūmais užterštu oru gali sukelti ne tik galvos skausmą ar pykinimą, bet ir turėti itin skaudžių pasekmių. Atsižvelgiant į tai Raseiniuose jau kurį laiką yra paskelbtos ir trys nerūkymo zonos: Nepriklausomybės aikštė, Žemaičio aikštė ir Maironio parkas.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo – rūkymas kasmet pražudo 8 milijonus planetos gyventojų, o net 1,2 milijono iš jų – pasyvūs rūkantieji. Taigi buvimas šalia rūkančiojo širdies ligomis, plaučių vėžiu ar net mirtimi grasina ir kiekvienam nerūkančiajam.

Kenčia ir suaugę, ir vaikai
Kiekvienas nori gyventi, leisti laisvalaikį, dirbti ir ilsėtis saugioje bei sveikoje aplinkoje. Tai ypač svarbu dabartiniu metu, kai daug laiko praleidžiama namuose, kur susidurti su rūkančiaisiais tikimybė padidėja. Visgi sveikatos priežiūros specialistai neguodžia – pasyvus rūkymas yra ne mažiau žalingas.
Todėl nerūkantieji, būdami prirūkytoje aplinkoje, nuolatos patiria neigiamas pasekmes sveikatai. Ūmus pasyvaus rūkymo poveikis pasireiškia akių sudirginimu, čiauduliu, sloga, kosuliu, pykinimu, galvos skausmais ar kitais simptomais. Tačiau pasekmės gali būti ir skaudesnės.
Tyrimai rodo, kad pasyvus rūkymas geba trečdaliu padidinti širdies ir tiek pat – plaučių ligų rizikas. Šis žalingas aplinkinių įprotis neretai sukelia plaučių vėžį net tiems, kurie niekada nerūkė. Savo ruožtu rizika susirgti astma aplinkoje, kurioje kvėpuojama cigarečių dūmais, išauga iki 60 proc.
Negalima pamiršti, kad pasyvus rūkymas ypač kenkia ir vaikams. Būdami kartu su rūkančiaisiais, jie dažniau serga astma, kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, vidurinės ausies uždegimu. Su pasyviu rūkymu susijęs ir staigios kūdikių mirties sindromas. Todėl akivaizdu – netgi aktyviai nerūkant itin skaudžios pasekmės galimos tiek suaugusiems, tiek ir mažiesiems.

Nuodų vienoje cigaretėje – tūkstančiai
Mokslininkai yra įrodę, kad valanda, praleista prirūkytoje patalpoje, kai kuriais atvejais prilygsta 15 cigarečių surūkymui. Šiuo atveju ne kas kitas, o būtent tabako dūmai yra didžiausias priešas žmogaus sveikatai.
Itin aukštoje temperatūroje degdama cigaretė stipriai padidina ligų tikimybę, kadangi degimo proceso metu išsiskiria tūkstančiai cheminių medžiagų. Dalis pastarųjų yra kancerogenai, kurių suskaičiuojama apie 100. Mokslininkai tikina – kancerogenai pažeidžia ląsteles, lemia jų nevaldomą augimą ir tokiu būdu sukelia vėžį.
Įprastoms cigaretėms degant itin aukštoje temperatūroje taip pat išsiskiria dervos ir didelis kiekis organizmui žalingo anglies dvideginio. Dalis šių cigaretės dūmuose esančių medžiagų pasišalina orą iškvepiant, tačiau likusi nusėda ant dantų paviršiaus, taip pat gerklėje ir plaučiuose, žudydamos plaučių ląsteles.
Šiuo atveju negalima pamiršti ir cigaretėse esančio nikotino. Jis yra toksinė medžiaga, prie kurios greit įprantama, tačiau mokslininkai yra pripažinę, kad nikotino negalima laikyti priežastimi atsirasti su rūkymu susijusioms ligoms.

Būtinas pilietiškumas ir prevencija
Kalbėdami apie cigarečių keliamą pavojų ekspertai sako, kad nors pasyvus rūkymas yra itin dažnai sutinkamas, visgi jo išvengti galima. Kadangi didžioji cigarečių dūmų dalis patenka ne į plaučius, o į orą, rūkantiesiems visuomet derėtų vengti tai daryti uždarose patalpose – virtuvėje, miegamajame ar vonioje.
Taip pat patartina vengti rūkymo automobilyje bei paskatinti jo atsisakyti ir šalia sėdinčiuosius, nes tokioje vietoje cigarečių dūmų koncentracija yra ypač didelė ir itin kenkianti keleiviams – ypač vaikams.
Kita išeitis – rinktis nerūkymo zonas. Raseinių mieste jos yra paskelbtos trys: Raseinių Nepriklausomybės aikštė, Žemaičio aikštė ir Maironio parkas. Todėl šios vietos ypač tinka leisti laisvalaikį gryname ore. Raseinių gyventojai taip pat raginami laikytis draudimo nerūkyti daugiabučių balkonuose, nes taip miestiečiai apsaugos ne tik savo, bet ir kaimynų gerovę.
Tomas Bručas

Komentarų nėra