Edukaciniai užsiėmimai bibliotekoje

Siųsti Versija spausdinimui

Šiuolaikinė biblioteka – moderni, tradicinį, formalųjį mokymą galinti papildyti ir išplėsti mokymo erdvė, naudinga skatinant gyventojų įsiliejimą į visuomenės kultūrinį gyvenimą ir gerinant mokymosi kokybę, prisidedant prie žinių visuomenės kūrimo. Per bibliotekoje vykstančius edukacinius užsiėmimus tikslinėms vartotojų grupėms (pagal amžių, interesus, atstovaujamą socialinę grupę ir kt. požymius) suteikiama galimybė tiesiogiai ir aktyviai susipažinti su kaupiamais ir saugomais ištekliais (knygomis, periodine spauda, vaizdo, garso įrašais, žaidimais ir kt.), įvairiais kultūros procesais ir kultūros sritimis, taip ne tik praturtinant žinias, bet ir įgyjant naujų įgūdžių bei patiriant naujų emocijų. Edukacinės veiklos, vykdomos bibliotekoje pasitelkus tam tikrus ugdymo metodus, leidžia lavinti įvairias bibliotekos lankytojų, ypač vaikų, kompetencijas ir būtent tas, kurios šiuolaikiniame pasaulyje yra labai svarbios: kūrybiškumą, kritinį mąstymą, komunikacinius gebėjimus, bendradarbiavimą, emocinį intelektą.
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyrius yra parengęs ikimokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams edukacines programas, kuriomis kviečia pasinaudoti vaikų lopšelių-darželių, rajono ir miesto mokyklų pradinių klasių mokytojus, vaikų dienos centrų socialinius darbuotojus.
Edukacinę programą „Dailininkas ir vaikiška knyga“ sudaro 3 renginiai. Edukaciniame renginyje „Knygos kelias į mūsų namus“ vaikai supažindinami su garsiausių Lietuvos dailininkų, vaikiškų knygų iliustruotojų K. Kasparavičiaus, Sigutės Ach, A. Kiudulaitės, D. Šukio ir kitų kūrėjų iliustruotomis knygelėmis, su savitu jų iliustravimo braižu, naudojama piešimo technika ir priemonėmis. Vėliau užsiėmime vaikai glaustai supažindinami su knygų atsiradimo istorija, jų įvairove (medžiagos, formos, gamybos priemonės). Pademonstruojama šiuolaikinės knygos standartinė sandara (spaudos lankas, viršelis, priešlapiai ir kt.). Paskui kuriama rankų darbo knygelė (širma ikimokyklinio amžiaus ir I–II klasių mokiniams, siūta – III–IV klasių mokiniams). Knygelė puošiama dekoratyviniu viršeliu. Numatoma knygelės paskirtis (dienoraštis, „mano kūryba“, „atminimų“ knygelė ir kt.). Esant laiko limitui viršelio puošimas, knygelės iliustravimas ir teksto kūrimas gali būti perkeliami į antrą atskirą renginį.
I–IV klasių moksleiviams šis užsiėmimas pavadinimu „Dailininkas ir vaikiška knyga“ yra įtrauktas į Kultūros paso paslaugas (https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/3704).
Edukacinio užsiėmimo „Autoportretas – mano tikrasis Aš“ eigoje vaikai išsiaiškina, ką vadiname autoportretu, žiūrėdami skaidres susipažįsta su garsių pasaulio dailininkų (A. Diurerio, P. Gogeno, V. Van Gogo,
F. Kalo), lietuvių dailininkų
(S. Eidrigevičiaus, Š. Saukos,
K. Kasparavičiaus ir kt.) autoportretais. Renginio dalyviai studijuoja bibliotekos fonde esančias meno knygas ieškodami autoportreto pavyzdžių, išsiaiškina, kad tą patį gyvūną, žmogų ir net save patį kiekvienas dailininkas gali atvaizduoti labai skirtingai, skirtinga technika, skirtinga ekspresija ar emocija. Atlikdami bandymus vaikai pamato, kaip gerą arba blogą nuotaiką gali sukurti forma, spalva ar smulkiausios detalės, tokios kaip akių žvilgsnis, antakių linija ar lūpos. Kūrybinių dirbtuvių užduotis – pasitelkus įvairias piešimo priemones ir medžiagas sukurti savo autoportretą. Kuriant kalbama apie veido dalis ir beribes jų atvaizdavimo galimybes. Siekiama, kad užsėmimų dalyviai kuo drąsiau ir laisviau jaustųsi kurdami, todėl užsiėmimuose daug kalbama apie kiekvieno vaiko išskirtinumą, individualumą ir piešinio išraiškos laisvę.
Užsiėmime „Spalvotos dėmelės pasakojimas“ pristatoma dailininkės ir vaikų rašytojos Sigutės Ach kūryba. Tai autorinės knygelės vaikams, iliustracijos kitų autorių knygoms, atvirukai, paveikslėliai, puodeliai, akvarelių, grafikos darbų ir žaismingų įkvėpimų pilni albumai „Balta ir spalvota“ bei „Šviesiųjų svajonių žydintys sodai“. Pastarieji albumai – tai tarsi ieškojimų ir atradimų dienoraščiai, kuriuose menininkė ne tik pasakoja apie save – ji plačiai atveria langus į kūrybos paslaptis, kiekvieną kviečia atrasti savo svajonių sodus, ieškoti, džiaugtis ir matyti pasaulyje daugiau grožio, gėrio ir stebuklų. Po 5 minučių trukmės dailininkės Sigutės Ach filmuko peržiūros apie liejimą skysta akvarele vaikai patys bandys kurti paveikslėlius ir atvirukus šiuo būdu. Vartydami popieriaus lape išlietas dėmeles vaikai mokysis pastebėti jose paslėptą reginį, ištraukti jį į pirmą planą ir suteikti jam pavadinimą.
Per visus edukacinės programos „Dailininkas ir vaikiška knyga“ užsiėmimus itin didelis dėmesys skiriamas vaikų skaitymo skatinimui ir supažindinimui su knyga kaip meno kūriniu, kuriame turi nepriekaištingai derėti tekstas ir iliustracijos.
Jolanta Gudeikytė,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios
bibliotekos Informacinių paslaugų ir
vaikų literatūros skyriaus vedėja

Komentarų nėra