Kalėjimas taps muziejumi

Siųsti Versija spausdinimui

Nijolė PETROŠIŪTĖ

Liaudies išmintis sako, jog „tiurmos“ ir ubago lazdos niekuomet negalima išsižadėti. Šią tiesą patvirtinti galėtų ir nemaža dalis su teisėsauga reikalų turėjusių raseiniškių, kuriems už vienokius ar kitokius paklydimus iš gyvenimo išbraukiamas dieneles teko skaičiuoti Šiaulių tardymo izoliatoriuje (Raseiinių rajono apylinkės teismas be prokuratūra priklauso Šiaulių apygardai). Tačiau paskutinės naujienos iš Šiaulių kalėjimo teikia vilties, jog po šią kraupoką įstaigą galėsime kiekvienas mūsų pasivaikščioti. O gal ten ir mums pažįstamų raseiniškių „autografus“ ant kalėjimo kamerų sienų išvysim.

Kvepia įkurtuvėmis

Su kriminaliniais reikalais susijusiame pasaulyje pakvipo įkurtuvėmis. Šiaulių rajone, netoli uždaryto Kairių sąvartyno, turėtų iškilti naujas laikino užkardymo ir tardymo izoliatorius. Šiuos sumanymus, viliamasi, padės realizuoti kalėjimų pertvarkai numatyti 700 milijonų, kurių teks ieškoti ir ES paramos fonduose, ir savajame biudžete. Pasak teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus, kalėjimų pertvarka atpigintų laisvės atėmimo įstaigų išlaikymą. Gi šiuo metu vieno nuteistojo diena kalėjime mums atsieina 60 litų, o tai yra brangiau nei, tarkim, poilsis Ventspilio kurorte. Tačiau, nepaisant didelių pinigų, kaliniai skundžiasi savo gyvenimo sąlygomis, o ir įvairių teisių gynėjai priekaištauja, jog tokiomis sąlygomis žmonių, tegul ir nusikaltusių, laikyti negalima. Šiaulių tardymo izoliatorius yra pritaikytas tik 200 nuteistųjų, o būna jų gerokai per 600.

Šimtametis

Iš miesto centro iškėlus izoliatorių, tuščias liks šimtametis, dar Rusijos carinės administracijos užsakymu statytas kalėjimo pastatas. Šiam pastatui šiemet kaip tik sukanka  100 metų nuo jo statybos pradžios. Tik statytas jis buvo miesto pakraštyje, bet per šimtmetį „parsikraustė“ ko ne į patį miesto centrą. 1,5 ha izoliatoriui paskirtoje teritorijoje yra išlikusių ir daugiau autentiškų senojo kalėjimo korpusų, šiandien jau įtrauktų į Kultūros vertybių departamento vertybių registrą. Todėl iškilo klausimas, o koks viso kalėjimo komplekso, kurio negalima nei griauti, nei perstatyti, likimas? Jį paminklosaugininkai leistų tik restauruoti ir pritaikyti vienai ar kitai veiklai.

Pats pastatas jau vertybė

Išeitį netikėtai pasiūlė Šiaulių„Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza, paprašydamas visą kalėjimo kompleksą atiduoti muziejui. Autentiškas kalėjimo pastato interjeras  jau savaime yra puiki erdvė muziejui, nes ji jau pati yra it eksponatas, istorija. R.Balzos įsitikinimu, per kalėjimo prizmę būtų galima pasakoti apie kovas už Nepriklausomybę, sukilimus prieš carinę administraciją ir kt. Į muziejų žmones trauktų ir pati jo aplinka, nes kalėjimas pats savaime yra labai atraktyvi įstaiga, nes žmonės savo noru į kalėjimą pakliūti negali, tokią teisę jie turi„užsidirbti“. „Uždaros įstaigos visuomet traukia žmones, jiems įdomu, kaip kalėjimas atrodo iš vidaus, kaip jis funkcionuoja, kokios kameros, koridoriai, durys“,- sako R.Balza. Labai tikėtina, jog čia apsilankyti trauktų ir tuos, kurie čia buvo kalėję.
Šiauliai nebūtų pirmieji, muziejų įkūrę kalėjime. Populiarus ir gausiai lankomas yra Kauno devintasis fortas, kuriame buvo sunkiųjų darbų kalėjimas, jau nekalbant
apie Londono kalėjimo kompleksą. O ir raseiniškiai savo krašto muziejų yra įsteigę buvusiame kalėjime.

Ministras pritarė

Idėjai „Aušros“ muziejų perkelti į ištuštėjusį kalėjimo pastatą jau pritarė ir teisingumo ministras Remigijus Šimašius. Jo nuomone, senąjį kalėjimo pastatą pritaikyti kitoms reikmėms iškiltų problemų, nes jis yra paveldo objektas. Pastato pirkėjas susidurtų su įvairiausiais apribojimais. Tuo tarpu muziejus visus tuos nesklandumus išspręstų, o turtas vis tiek išliktų valstybės.
Pritaikyti kalėjimą kitokiam gyvenimui padėtų ES paramos fondai. Manoma, jog projekto vertė galėtų siekti 15-20 mln. litų.

5 Komentarai

 1. meškiukas

  2011-03-04 11:38

  Koks fainas sumanymas. Greitai visi būsim teisti, kai tokie įstatymai

 2. visažinis

  2011-03-04 13:57

  Įtariu, jog tuo bus pasirūpinę politikai- kad nebebūtų kur jų sodinti, vietoj kalėjimo įsteigs muziejų. gudrūs velniai…

 3. Justas

  2011-03-05 16:37

  Nor ir ne į temą, bet gal nepakenks.
  Jau anksčiau Alio Raseiniuose buvo straipsnis apie Nemakščių kunigą. Skaičiau ir stebėjausi, negi taip gali būti.
  Vakar teko dalyvauti vienose laidotuvėse tuose pačiuose Nemakščiuose.
  Kad per laidotuves renka pinigus jau žinojau.
  Bet kai pačioje pradžioje, dar prieš pinigų rinkimą, pradėjo kalbėti apie tokius buitinius reikalus [ kad dar reikia 280 litų už sniego valytuvą, kad reikia pirkti elektrą taupančias lemputes, reikia pirkti maldaknyges - giesmynus, apie gyventojų surašymą ir kt.] tai net nustėrau. Buvo sutrikdyta ta laidotuvių rimtis, kuri turėtų būti tokiu momentu. Man ir kitiems su laidotuvių dalyviams, su kuriais teko kalbėti, pasirodė, kad tai būtų lyg ir koks bendruomenės susirinkimas aptariant elinius reikalus.
  Nebežinau, gal tai jau nauja mada bažnyčioje, bet kiek teko dalyvauti kitose bažnyčiose laidotuvėse, niekur to neteko matyti.

 4. Irena

  2011-03-06 18:33

  Dabar tokie laikai, kad visur žmogus įžiūri klastą. Taigi, jei vietoje Šiaulių kalėjimo įsikurs muziejus, matyt, visus ten pabuvojusius bus galima vadinti muziejinėmis vertybėmis…

 5. justui

  2011-03-17 00:12

  o siaube cia rasoma apie muzieju o tu parasai apie Nemakscius Tai pagaliau baik pagalius kisti i ratus . Rasyk -visur plakatus klijuok. rek sauk . ir rasyk savo varda . Visiems aisku kas raso