Šventė Norgėluose

Siųsti Versija spausdinimui

Dvi dienas Norgėlų kaimo bendruomenė jautė šventinį šurmulį. Liepos pirmąją vyko tradicija tapusios sportinės žaidynės, skirtos Valstybės – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai. Tiesa, kaimiečiai, pabūgę karštų vasaros spindulių, rinkosi negausiai, daugiausia buvo jaunimo. Vyko įvairios sportinės rungtys, jas organizavo ir teisėjavo Raseinių kūno kultūros ir sporto centro direkoriaus pavaduotojas Gintautas Balčaitis ir jo kolegos. Oi, kiek emocijų susirinkusieji patyrė matydami atbėgantį jauniausią dalyvį Matuką ir atbėgančią su vežimėliu, kuriame gulėjo būsimoji bėgimo dalyvė, vyriausiąją bėgikę – mamą Neimantę! Visi džiaugėsi apdovanojimų gausa, labai gerais prizais ir laukė rytojaus kaimo šventės.
Išaušus rytdienai norgėliškiai ir jų svečiai pakiliai rinkosi į vasaros tradicinę respublikinę kapelų šventę „Dainuokim, aukštaičiai, dainuokim, žemaičiai“. Renginio vedėjas Edgaras Juška šventės atidarymo pradžioje pasidžiaugė jau tradicija tapusiu tokiu renginiu, kasmet sukviečiant į jį vis kitas aukšto meninio lygio liaudiškas muzikos kapelas iš įvairių šalies regionų. Toliau buvo pristatytas gausus būrys svečių: Seimo narys A. Nekrošius, jo patarėjai A. Mėlinis ir S. Žuvelaitienė, rajono meras A. Bautronis ir jo pavaduotojas K. Užemeckas, administracijos direktorius E. Jonyla, Raseinių seniūnijos seniūnas R. Klusas, VVG „Raseinių krašto bendrija“ vadovė I. Dapkuvienė, bendruomenių sąjungos pirmininkas J. Vazgys, Savivaldybės tarybos narys V. Blinstrubas, Kultūros centro direktorė I. Šatkauskienė, bendruomenių pirmininkai – G. Andraitienė iš Mirklių kaimo bendruomenės, D. Raudonienė iš Ramonų, R. Daujotas iš Milašaičių ir F. Šaulys iš Girkalnio. Vėliau jie savo kalbose sveikino norgėliškius, Norgėlų kaimo svečius ir meno kolektyvus su tradicine kaimo kapelų ir Norgėlų kaimo vasaros švente, įteikė simbolines dovanas.
Po svečių prisistatymo žodis buvo suteiktas Norgėlų kaimo bendruomenės pirmininkui Antanui Kilčauskui. Pradžioje jis paprašė tylos minute pagerbti anapilin iškeliavusio bendruomenės nario, šios gražios Norgėlų gyvenvietės įkūrėjo, ilgamečio valstybinės miškų įmonės vadovo Gintauto Silverijaus Rutkos atminimą. A. Kilčauskas pasidžiaugė, kad ir šiemet, pateikus projekto paraišką „Dainuokim aukštaičiai, dainuokim žemaičiai…“ nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai konkursui, buvo gautos LR Žemės ūkio ministerijos skirtos lėšos vasaros šventei organizuoti. Toliau trumpai apžvelgė bendruomenės nuveiktus darbus, pasidžiaugė, kad dauguma bendruomenės narių ir mūsų kaimo gyventojų yra aktyvūs ir geranoriški, iniciatyvūs ir visada pasiruošę prisidėti prie įvairiausios veiklos ir darbų. Tai tikra savanorystė. Aktyviausiems, labiausiai nusipleniusiems buvo įteiktos bendruomenės pirmininko ir seniūnaičio padėkos.
Buvo paviešinti bendruomenės rėmėjai: uždarosios akcinės bendrovės „Danspin“, „Litspin“, „Raivila“, „Turtas 99“, „Viduklės briketai“, „Girojus“, „Virgmila“, „Sparkus“, akcinė bendrovė „Kauno grūdai“, parduotuvių „Aibė“ ir „Vasiukai“ savininkai
A. Siriūnaitis ir G. Rudžianskas, ūkininkai G. Lukoševičius ir A. Račas, verslininkai D. Burneika ir E. Macijauskas.
Gražus šventės akcentas buvo edukacinė prekyba. Nors šventės dalyviai nebuvo suinteresuoti gausiu lauktuvių pirkimu, ačiū tariame visiems, kurie virė, kepė, pirko natūralius muilus ir bitučių sunkiai surinktą medų. Mažyliai važinėjosi mašinytėmis ir šokinėjo ant batuto.
Šventinį koncertą pradėjo Norgėlų kaimo šokėjos, vadovaujamos A. Jukilaitienės. Paskui užgrojo šeimininkai – Norgėlų liaudiškos muzikos kapela, kuriai vadovauja Zita Žemaitienė, jie sulaukė daugybės pagyrų. Pasirodymus tęsė suvažiavusios kaimo kapelos – „Šventupis“ iš Babtų, Veliuonos kultūros centro Raudonės kapela, Tytuvėnų kultūros centro Šedbarų liaudiškos muzikos kapela, Šiaulių savivaldybės kultūros centro liaudiškos muzikos kapela iš Pakapės „3+3“, Girkalnio „Gojus“. Visiems kapelų vadovams buvo įteikti padėkos raštai. Kapelos savo išradingais pasirodymais žiūrovams skleidė tautiškumą ir patriotiškumą, pademonstravo, kaip liaudišką muziką galima sujungti į vieną visumą. Šventėje dalyvavę muzikiniai kolektyvai visus paskatino būti geranoriškesnius, draugiškesnius vienus kitų atžvilgiu, juk per muziką, dainas ir šokius vyksta gyvas bendravimas. Vyresnio amžiaus žmonės prisiminė, o jaunimas pažino savo krašto kultūrą. Norgėlų kaimo bendruomenės taryba vis ieško naujų, jaunų atlikėjų.
Šventę iš dalies sugadino tarsi iš kibiro pliūptelėjęs lietus. Bet žiūrovų jis neišgąsdino, po neilgos pertraukos šventė tęsėsi. Finaline daina „Už Raseinių, ant Dubysos“ pakiliai užbaigėme tradicinę respublikinę kaimo kapelų šventę. Jaunatviško žavesio tarsi po lietaus gaivaus vėjo gūsio įnešė muzikinė grupė „Džentelmenai“. Dar ilgai mūsų širdyse skambės tradicine švente tapusios respublikinės kapelų šventės „Dainuokim, aukštaičiai, dainuokim, žemaičiai“ aidai. Mylėkime savo kraštą, mylėkime mūsų Norgėlų kaimą!
Stanislava Neverdauskienė,
Norgėlų kaimo bendruomenės
tarybos narė

Komentarų nėra