Veislę rinktis taip sunku…
Labai svarbu pasirinkti tinkamą daržovių veislę. Daug apie ją reikia žinoti – ankstyva ji ar vėlyva, lauke auginama ar šiltnamyje, kokią dirvą mėgsta, ar atspari ligoms ir kenkėjams. Reikia žinoti, kokios formos augalas – žemaūgis ar aukštaūgis, krūminis ar vijoklinis. O kur dar gausybė smulkmenų – prekinė išvaizda, skonis, spalva, vartojimo laikas ir būdai… Viską ir išvardinti sunku.
Sunkiausia yra pasirinkti pomidorų ir agurkų veisles. Tai mėgstamos mūsų daržovės, jų daug auginama, darbelio prie jų irgi nestinga nuo ankstyvo pavasario iki rudens, tad reikia, kad jos gausiai derėtų. O ir veislių pasirinkimas didelis, net pasiklysti galima. Vienos skirtos auginti žieminiuose, kitos – pavasariniuose šiltnamiuose, trečios – lauke.
Antai žieminiuose šiltnamiuose auginami partenokarpiniai agurkai. Tai savidulkiai augalai, jiems nereikia bičių. Būdingi jų požymiai – augalai vešlūs, agurkai ilgavaisiai. Polietileniniams vasariniams šiltnamiams dažniau auginami hibridai yra trumpavaisiai, augalai nėra labai reiklūs šilumai ir šviesai. Lauke auginamos tokios veislės ir hibridai, kurie geriausiai dera mūsų vasaromis, pakenčia žemesnę dirvos ir oro temperatūrą. Jų žiedus apdulkina bitės.
Pradedančiam daržininkui nereikia per daug žavėtis labai ankstyvomis ir labai vėlyvomis kopūstų veislėmis. Mat daigams išauginti reikia šiltnamio, o jei jo neturime, ankstyvo net ankstyviausios veislės kopūstų derliaus negausime. Vėlyvųjų veislių kopūstai, jei per vėlai pasodinami daigai, gali ir gūžių nespėti susukti. Tuo tarpu vidutinio ankstyvumo ir vidutinio vėlyvumo kopūstų daigų galime išsiauginti lauke, šiltesniame daržo kampelyje.
Dažnai išgirstu pagiriamąjį žodį – visos sėklos sudygo. Maži čia mano nuopelnai, taip ir turėjo būti. Kur kas maloniau būtų išgirsti žodžius – man patiko nauja jūsų veislė. Ji labai derlinga, vaisiai skanūs. To jau reikia siekti! Todėl kasmet atnaujinamas sėklų asortimentas, šiais atvirų sienų laikais yra ką pasirinkti. Keli pavyzdžiai…
Antai, palyginkime seną agurkų veislių asortimentą, kuriame vyravo NIEŽINSKIJ – labai jau nederlingi, LIBELLE H – kartoki, VISKONSIN – stambiasėkliai, POLAN H“ – nepatrauklios išvaizdos. Neatsitiktinai juos jau nukonkuravo nauja lenkiškų agurkų karta – ALADYN H, TYTUS H, SREMSKI, prancūziški REGAL H, čekiški DALILA H. Beje, pastarasis hibridas labai panašus į garsųjį RODNIČIOK H, tik beveik perpus pigesnė jo sėkla. Visi paminėti nauji agurkų hibridai mažesni, tik 8 – 9 cm ilgio, gražesni, o pavėluotai nuskinti negeltonuoja. Dar derlingesni, ligoms, tarp jų ir netikrajai miltligei, atsparesni. Verta pažymėti, kad lenkai daugiausiai lauko agurkų Europoje išaugina, neatsitiktinai tiek populiarios jų veislės ir hibridai.
Neatsitiktinai mūsų pomidorų sėklų prekyboje ir jau ne pirmi metai vyrauja olandiški hibridai TOLSTOI H, STACCATO H, prancūziški TAMARIS H, COLIBRIS H ir kiti. Jie derlingi, atsparūs ligoms, dera iki užšąlant. Taigi šviežių pomidorų galima valgyti beveik iki Kalėdų. O daugumos pomidorų veislių, kurias per dešimtmečius įpratę mes auginti, aš ir dykai neimčiau… Tačiau prekybos sezono metu tai sunku pasakyti, dažnas pamanys, jog peiki ko neturi, o nori įpiršti savus, naujus, brangesnius…
Ilgai mums nepavykdavo išsiauginti pekino kopūstų. Ogi todėl, kad ilgą laiką vienintelė paplitusi GRANAT veislė tik retais metais galvutes susukdavo. Dabar gi olandiški kopūstų hibridai MANOKO H, BILKO H, prancūziški NAUTILUS H, 1 – 1,5 kg svorio kietas galvutes išaugina per 50 – 60 dienų.
Todėl nelengva patarti, kokią veislę pirkti, nes daržininkų norai, būdai ir skoniai taip pat nevienodi. Paprasčiausias veislės pasirinkimo principas toks – pirkti vieną žinomą, kitą naują. Daržininkas juk turi eksperimentuoti. Jeigu šeimos daržas didesnis ir daržovės auginamos parduoti, tada geriau rinktis anksčiau vadintas “rajonuotas”, dabar – tinkamiausias veisles. Jos mūsų sąlygomis ištirtos, geresnės už kitas. Gražu, jei sklypelyje auginama daugiau mėgstamos daržovės veislių. Vien moliūgų galima rasti bent dešimt įvairiausių veislių, besiskiriančių savo spalva, skoniu ar derėjimo ankstyvumu.